Çocuk istismarı ile suçlanan MHP il başkanına beraat gerekçesi: Çocuğun rızası var

Çocuk istismarı ile suçlanan MHP il başkanına beraat gerekçesi: Çocuğun rızası var

Görevden alınan MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp'e bir çocuğa tecavüz ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada verilen beraat kararının gerekçesi açıklandı. Mahkeme, mağdur çocuğun verdiği ifadelerde çelişki olduğunu ve cinsel ilişkiye rızası olduğunu ileri sürdü.

Diyarbakır 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi 45 sayfalık kararda, mağdur çocuk E.A’nın ifadelerine dikkat çekerek, “istismar olayının doğru kabul edilmesi” durumunda dahi, E.A’nın rızası olabileceğini ileri sürdü.

Amidahaber'in haberine göre, Kayaalp ve mağdur çocuğun ifadelerine yer verilen gerekçeli kararda şöyle denildi:

"İçerikleri birlikte gözetilerek, rızasına aykırı olarak kendisine cinsel istismara konu eylemler gerçekleştirilen kişinin eylemin gerçekleştiği sırada eylemde bulunan kişi ile birlikte kahkaha atması, razı olmaması halinde herhangi bir kötülüğe maruz kalacağı yönünde delil ve emare bulunmaması ve bu yönde bir kaygısı da olmamasına rağmen eylemi gerçekleştirene rızası varmış gibi kendisini göstermesi ve eylemler sırasında beğenilme isteğini açıkça ortaya koyar sözler sarf etmesinin olağan yaşam koşullarına aykırıdır. Rızasına aykırı şekilde cinsel eylemlere maruz kalan bir mağdurdan beklenilebilecek bir davranış şekli değildir.

Bu haliyle sanığa isnat edilen ve mağdura karşı gerçekleştirildiği iddia edilen eylemlerin sanık tarafından gerçekleştirildiğinin kabulünde dahi somut olayda sanık tarafından cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak eylemde bulunulduğuna, bu suretle sanığın üzerine atılı suçların kanuni unsurlarının oluştuğuna ve atılı suçlardan cezalandırılmasına karar verilmesine yeter nitelik ve derecede her türlü şüpheden uzak , kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı yönünde hukuki ve vicdani kanaate varılarak aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.”

Ailenin avukatı Metin Arkaş, karara itiraz edeceklerini söyledi.