Danıştay Savcısı: Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi'ne iki yeni fakülte kurulması Anayasa'ya aykırı

Danıştay Savcısı: Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi'ne iki yeni fakülte kurulması Anayasa'ya aykırı

Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi'nde açılan hukuk ve iletişim fakültelerinin anayasaya aykırılığı ve iptali için açılan davada Danıştay savcısı, Cumhurbaşkanı'na fakülte kurma yetkisi veren kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Eğitim Sen’in Boğaziçi Üniversitesi'nde 5 Şubat 2021 tarihli bir Cumhurbaşkanı kararıyla açılan hukuk ve iletişim fakültelerinin anayasaya aykırılığı ve iptali için açtığı davada Danıştay savcısı, Danıştay 8. Daire için yazdığı görüşte, konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınması gerektiğine işaret etti.

Boğaziçi'ne Melih Bulu’nun rektör atanmasından kısa bir süre sonra, "kayyum rektörün" talebi üzerine Cumhurbaşkanı kararıyla iki yeni fakülte açılmıştı. Bu fakültelerin kuruluşunu kanuna aykırı bulan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri çeşitli davalar açmış, akademisyen davalarını üniversitede yetkili sendika olan Eğitim Sen’in açtığı dava izlemişti.

Eğitim Sen, Cumhurbaşkanlığı kararıyla fakülte açılması uygulamasının Anayasa’nın 130. maddesindeki üniversite özerkliğini ihlal ettiği gerekçesiyle konuyu Danıştay’a taşımıştı. Danıştay savcısının hazırladığı görüş, sendikanın itirazıyla uyumlu yönde oldu.

"İPTAL İÇİN ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDİLMELİ"

Evrensel'in haberine göre, Savcı, 2809 sayılı Yükseköğretim Teşkilatı Kanunu’nun Ek 30. Maddesi’nde, fakülte kurma hakkının Cumhurbaşkanı'na verilmesini, anayasanın 130. maddesi ile uyumsuz buldu. Üniversite özerkliği doğrultusunda fakültelerin kanunla kurulması gerektiğine işaret etti.

Görüşün büyük bölümünde Ek 30. Madde’nin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasının gerekliliği temellendirildi, Danıştay 8. Dairesi bu yola başvurmadığı takdirde, var olan yasal yapı üzerinden fakültelerin kuruluşunun iptal edilmesi gerektiği ortaya koyuldu.

PROFESÖRSÜZ FAKÜLTE

Bu akademik yıl için öğrenci de kabul eden Boğaziçi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni, bu yasal gelişmeler üzerinden nasıl bir gelecek beklediği belirsizleşmiş durumda. Fakülte, kurucu dekan olarak atanan Selami Kuran’ın istifasının ardından, kadrosunda hiç profesör olmadan, tek bir doçent ve bir dizi doktor öğretim üyesi ile eğitime başlamıştı. Fakültenin dekan vekilliğini de bir fizik profesörü olan rektör Naci İnci üstlenmiş durumda. İletişim Fakültesi ise henüz faaliyete geçmiş değil.

Dava sürecini aktaran Eğitim Sen avukatı İlkay Bahçetepe, "İşlem kamu yararı ve hizmet gereklerine de aykırıydı. Zira Türkiye Barolar Birliği, Adalet Bakanlığının verileri, iletişim fakültelerinin her yıl verdiği mezun sayısı gibi veriler de bu gerekçemizi doğrulamaktaydı. Yine üniversitenin ilgili organlarının görüşü alınmadan fakülte kurulması da hukuka aykırıydı" dedi.