İddia: Dedektif Küçükkaya Mossad'a çalıştığını itiraf etti

İddia: Dedektif Küçükkaya Mossad'a çalıştığını itiraf etti
Selçuk Küçükkaya, savcılık ifadesinde "Yaptığım tüm çalışmalarda yabancı şirketlerin ve kişilerin araştırılması isteniyordu. Türk şirketi olduğunda ise yurt dışı bağlantısının ne olduğunun araştırılması isteniyordu. Kimlerle ticaret yapılıp, sahiplerinin kim olduğu araştırılması istenirdi" dedi.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) geçen mayısta İstanbul'da düzenlediği operasyonda İsrail gizli servisi Mossad'a çalıştığı gerekçesiyle yakalanan özel dedektif Selçuk Küçükkaya’nın ifadesi ortaya çıktı. Küçükkaya’nın savcılıkta Mossad için çalıştığını itiraf ettiği ileri sürüldü.

Küçükkaya ve şebekesine yönelik operasyonun ardından 6'sı tutuklu 17 şüpheli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca "siyasal ve askeri casusluk" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Sabah’ın haberine göre, Küçükkaya, savcılık ifadesinde FETÖ firarisi eski TSK personeli Serkan Özdemirci aracılığıyla Mossad'la temas kurduğunu aktardı.

İddiaya göre Küçükkaya, şunları kaydetti:

“Ağustos 2018'de Serkan olarak tanıtan şahıs benimle form üzerinden iletişime geçti. Kendisi yurt dışında sigorta üzerine çalışan bir şirketin özel dedektif aradığını söyledi. 5-6 kez telefonla görüştüm. Bu şahsın yönlendirmesiyle Skype'tan kendisini Jorge olarak tanıtan şahısla görüşme gerçekleştirdim.

Çalışabileceğimizi söyledim. İlk başta bana deneme işi vereceğini söyledi. Bana, Protonmail mail hesabı açtığını söyledi. Turkey77 isimli mail üzerinden şifreyi değiştirerek iletişim kurmaya başladık.

3 restoran ismi gönderdi. Bunlardan birini seçip ticari faaliyetlerini araştırmamı, iç-dış mekan resimlerini yapmamı, ellerindeki bilgilerle bendeki bilgileri karşılaştıracağını söyledi. Maille raporumu Jorge'a ilettim. 1000 euro istedim. Raporu beğendiğini ve yüz yüze görüşmek istediğini belirtti.

Avrupa'da buluşmaya başladım. Jorge beni, Alfonso isimli müdürüyle tanıştırdı. İkinci işin talimatını verdiler. Kendime takip ekibi kurdum. İran, Lübnan ve Arap uyruklulardan temin ettiğim bilgileri raporluyordum. 13 Kasım 2018'de Roma'da Jorge'la buluştum. Önceki ödemeleri elden yaptılar. Daha sonra bir elektrik şirketiyle ilgili bilgi toplamamı istediler.

Yaptığım tüm çalışmalarda yabancı şirketlerin ve kişilerin araştırılması isteniyordu. Türk şirketi olduğunda ise yurt dışı bağlantısının ne olduğunun araştırılması isteniyordu. Kimlerle ticaret yapılıp, sahiplerinin kim olduğu araştırılması istenirdi.

Kopenhag'da 18 Aralık 2018'de buluştuk. İş karşılığı masraflar dahil 4 bin euro elden teslim aldım. Bana bir kafede laptop benzeri bir cihaz getirdiler. Bu cihazın kablolarını göğsüme, parmak uçlarıma ve baldırıma bağlayıp, ismimi, mesleğimi, devletle çalışıp çalışmadığımı sordular. Herhangi bir yorum yapmadan görüşmeye devam ettik.”

Gönderilen talimatı paylaştı

Küçükkaya, Mossad yöneticileriyle yaptığı yazışmaları da savcılıkla paylaştı. Bunlar arasında 20-22 Temmuz 2020 tarihinde Filistinli M. Almahmoud'u takip etmesi için Küçükkaya'ya gönderilen talimat da var. Talimat şöyle:

“Aşağıda hedefimizin detayları var. Bahsettiğim gibi, 23 Temmuz'da Beyrut'tan saat 08.50'deki uçuşla İstanbul'a varması planlanıyor. Lütfen ekibinin onu havaalanından almaya hazırla. Eylemimiz planlamak için bu gözetimden yararlanmak istediğimizden Türkiye'ye bir sonraki gelişinde lütfen aşağıdakilere dikkat et.

Bavulunu nasıl taşıyor? Kaç tane çantası vardı? Yanında güvenlik görevlisi var mı? Eğer öyleyse, kaç tane? Silahlı olup olmadıklarını tespit edebilir misin? Taksiye mi biniyor yoksa bir araba onu almaya mı geliyor? Hangi yoldan gitti?

Gözetlemeyi bitirdikten sonra, onu havaalanında gördüğüm andan son varış noktasına kadar olan anı içeren fotoğraflarını içeren raporunu lütfen bana gönder. Onu kaybetme şansını azaltmak için bu görev için en az 3 araba ve bir motosiklet kullanmanı öneririm.

Sana yazdığım gibi hedef şahsa saldırıyı planlamak için rotalarındaki zayıf noktalar hakkında bilgi toplamak için bu gözetlemeyi kullanacağız.” (Kısa Dalga)