DEM Parti: Dolmabahçe Mutabakatı’nın çözüm perspektifine daha fazla ihtiyaç var

DEM Parti:  Dolmabahçe Mutabakatı’nın çözüm perspektifine daha fazla ihtiyaç var
DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu, 28 Şubat 2015'te ilan edilen Dolmabahçe Mutabakatı'nın 9. yılında yaptığı açıklamada 'Dolmabahçe Mutabakatı'nın Türkiye halkları için tarihsel bir dönemeç olduğu vurgulanarak "Dolmabahçe ruhuna geri dönmenin, tüm siyasi öznelerin bu ruha katkı sağlamasının kaçınılmaz olduğunu belirtmek istiyoruz'" denildi.

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu, çözüm sürecini yürüten İmralı heyeti ve devlet yetkilileri tarafından 28 Şubat 2015'te ilan edilen Dolmabahçe Mutabakatı'nın 9. yılında yazılı açıklama yaptı.

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun yaptığı açıklamada, "Dolmabahçe ruhuna geri dönmenin, tüm siyasi öznelerin bu ruha katkı sağlamasının kaçınılmaz olduğunu belirtmek istiyoruz'" denildi.

"Çözüm reçetesi AKP iktidarı tarafından red edildi"

''Türkiye’nin siyasi tarihi askeri, sivil ve yargı merkezli darbeler tarihidir" denilen açıklamada tarihsel ve kurucu sorunların demokratik siyaset ve müzakereye dayalı çözümü için atılan her adımın sekteye uğratıldığına vurgu yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Dokuz yıl önce bugün Kürt sorununun müzakereye dayalı çözümü ve Türkiye’de demokratikleşmenin kapılarını açan Dolmabahçe Mutabakatı kamuoyuna deklare edildi. Her bir maddesinde Türkiye’nin temel ve tarihsel sorunlarına çözüm reçetesini sunan Dolmabahçe Mutabakatı AKP iktidarı tarafından ret edildi."

"Daha fazla ihtiyaç olduğu açıktır"

Dolmabahçe Mutabakatı’nın reddi ile demokratik çözümün kapılarının kapatıldığı belirtilen açıklamada "Türkiye halkları bir kez daha şiddet sarmalıyla karşı karşıya kaldı. Mutabakatın ret edilmesiyle birlikte demokrasi, adalet, özgürlükler ve ekonomide çoklu krizler art arda gerçekleşmeye başladı. Dolmabahçe Mutabakatı Türkiye halkları için tarihsel bir dönemeçti. Türkiye’de Kürt sorunu başta olmak üzere demokrasi, adalet ve özgürlükler kapsamındaki sorunların çözümü için tarihsel bir fırsattı. O günden bugüne Dolmabahçe Mutabakatı’nın çözüm iradesi ve perspektifine daha fazla ihtiyaç olduğu açıktır" ifadeleri yer buldu.

"Kürt sorununun demokratik çözümünde Dolmabahçe ruhu..."

DEM Parti'nin açıklaması şöyle devam etti: "Bizler, Türkiye halklarının çoklu krizlerden kurtulması ve ülkenin tarihsel sorunlarına çözüm bulunması için Dolmabahçe Mutabakatı’nı bugün de en güçlü ve kararlı şekilde savunuyoruz. Konjonktürel gerilimlere ve siyasi iklime rağmen Dolmabahçe Mutabakatı ekseninde bir çözümün gelişmesi için güçlü irade sahibiyiz. Kürt sorununun demokratik çözümünde Dolmabahçe ruhuna geri dönmenin, tüm siyasi öznelerin bu ruha katkı sağlamasının kaçınılmaz olduğunu belirtmek istiyoruz. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu çoklu krizlerden çıkışın yolu, tarihsel Kürt barışını cesaret ve kararlılıkla savunmaktan geçer. Bu kapsamda DEM Parti olarak her türlü darbeci anlayışa karşı olduğumuzu, darbeleri kınadığımızı ve Kürt sorununun siyasi-demokratik çözümü için kesintisiz şekilde mücadelemize devam edeceğimizi en güçlü şekilde vurguluyoruz.” (Kısa Dalga)

Gündem