Demirtaş’tan HDP davası yorumu: "İlk kez bir partinin seçim kazanması için bir başka partiye kapatma davası açılıyor"

Demirtaş’tan HDP davası yorumu: "İlk kez bir partinin seçim kazanması için bir başka partiye kapatma davası açılıyor"
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP'nin kapatılması istemiyle iddianame hazırlamasını değerlendiren eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İlk kez, bir partinin seçim kazanması için bir başka partiye kapatma davası açılıyor. Bu sadece ahlaksızlığın dibi değil, aynı zamanda ağır bir anayasal suçtur” dedi.

 

Edirne Cezaevi’nde bulunan eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin kapatılmasına yönelik iddianame hazırlanması ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

 Demirtaş, Twitter hesabından şunları yazdı:

“Bugüne kadar partileri ya darbeciler ya da statükocular kapattılar. İlk kez, bir partinin seçim kazanması için bir başka partiye kapatma davası açılıyor. Bu sadece ahlaksızlığın dibi değil, aynı zamanda ağır bir anayasal suçtur. Susarak ya da kararın altına imza atarak buna ortak olanları asla unutmayacağız.

 HDP Genel Merkezi'nin fotoğrafını “Kapatmak istedikleri HDP budur” ifadeleriyle paylaşan Demirtaş, bir mitin fotoğrafını ise “Hiç kimsenin kapatmaya gücünün yetmeyeceği HDP ise budur” notuyla paylaştı.

Demirtaş, “Ve hiç kimse unutmasın ki, önümüzdeki seçimlerin sonucunu HDP binası değil, HDP’liler belirleyecek. Bu da HDP’lilerin, zalimleri gömeceği yerdir” dedi. Demirtaş bu paylaşımını bir seçim sandığı görseliyle yaptı.

“Gergerlioğlu onurumuzdur”

Demirtaş, Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili “Son olarak belirtmek isterim ki, Ömer Faruk Gergerlioğlu her daim halkın vekilidir ve onurumuzdur” dedi.

Gündem