Deprem bölgesi analizi: En düşük katılım Malatya’da, Adana’da muhalefet fire verdi

Deprem bölgesi analizi: En düşük katılım Malatya’da, Adana’da muhalefet fire verdi

Adana’da Millet İttifakı’nı destekleyen 6 parti ile Yeşil Sol Parti ve TİP’in oylarının tamamının Kılıçdaroğlu’na gitmediği görülüyor.

14 Mayıs seçimlerinde sandığa gitmeyen yüzde 10 seçmenin bir milyonunun gençler olduğu, deprem bölgesinde 1,5 milyona yakın seçmenin de oy kullanmadığı belirtildi.

Gazete Percere’den Nuray Babacan’ın haberine göre, 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için AKP ve CHP’de strateji değişikliğine ilişkin toplantılar yapılırken, hedef kitlenin doğru saptaması amaçlanıyor. Oy kullanmayan bir milyon genci ikinci turda sandığa götürme hedefleri hazırlanıyor.

Öte yandan, deprem bölgesi için de analizler yapıldı. Buna göre;

-Deprem bölgesinde seçime katılma oranları açısından en düşük katılım yüzde 82.15’le Malatya’da gerçekleşti. İkinci sırada ise yüzde 82.16 ile Diyarbakır yer aldı. En yüksek katılım ise yüzde 89 ile Kilis ve yüzde 88 ile Osmaniye oldu. Adana’da katılım yüzde 87, Elazığ, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta yüzde 86, Hatay’da yüzde 83.5, Adıyaman, Şanlıurfa’da yüzde 82 oldu.

-Bu illere seçmen sayıları açısından bakıldığında, Adana’da 201 bin, Gaziantep’te 195 bin, Şanlıurfa’da 222 bin, Diyarbakır’da 210 bin, Hatay’da 179 bin, Kahramanmaraş’ta 110 bin, Malatya’da 98 bin, Elazığ’da 61 bin, Adıyaman’da 72 bin, Osmaniye’de 47 bin, Kilis’te 10 bin kayıtlı seçmen sandığa gitmedi.

-Deprem bölgesinde sandığa gitmeyen 1.4 milyon seçmenin ne kadarının il dışında oldukları bilinmiyor. Ancak daha önce yaklaşık bir milyon seçmenin başka illerde oldukları ve seçmen kütüklerini de güncellemedikleri belirtilmişti. 14 Mayıs’tan bir hafta öncesinden başlamak üzere çeşitli organizasyonlarla çok sayıda seçmen, kayıtlı oldukları illere götürülmüştü. Beklenen sonuç sağlanamadı.

-Deprem illeri arasından Hatay’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan 418 bin 228, Kemal Kılıçdaroğlu ise 418 bin 709 oy aldı. Aradaki fark sadece 481 oy.

-Depremin etkilediği 11 ilin 3’ünde Kılıçdaroğlu’nun oyları Erdoğan’dan fazla çıktı. Diyarbakır’da HDP’lilerin desteği ile Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a fark attı. Hatay’da ise başa baş bir sonuç ortaya çıktı. Adana’da aradaki fark yüz bini bulmadı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’dan 96 bin oy fazla aldı. Bu farkın da yine HDP seçmenlerinin bir bölümünün Kılıçdaroğlu’na oy vermesinden kaynaklandığı belirlendi.

-Ancak Adana’da Millet İttifakı’nı destekleyen 6 parti, Yeşil Sol Parti ve TİP’in oylarının tamamının Kılıçdaroğlu’na gitmediği de görülüyor. Bu partilerin milletvekili seçiminde Adana’daki toplam oyu 730 binin üzerinde olurken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’na gelen oy 706 bin oldu. (Kısa Dalga)