Dersim'de katı atık tesisine karşı nöbet: Köylüler yol kapattı

Dersim'de katı atık tesisine karşı nöbet: Köylüler yol kapattı
Dersim'de Sütlüce köyü yakınlarına yapımı planlanan 'Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi' projesine karşı çıkan köylüler, yol kapatıp, bölgede nöbet tutmaya başladı. Tesisi istemeyen köylüler 55 bin ağacın kesileceğini, yaban hayatının yok olacağını ve kendileri için kutsal olan mekanların yok edileceğini söyleyerek tesise karşı çıkıyorlar.

Dersim'de merkeze bağlı Sütlüce köyü yakınlarında, 18 hektarlık alana yapımı planlanan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi projesine karşı köylülerin itirazları sürüyor.

Söz konusu proje belediye öncülüğünde 6 ilçenin belediye başkanlığı tarafından Avrupa Birliği'nin de fon desteğiyle planlanıyor.

Projeye gelen itirazlar ise yapılacağı yere dair. Sütlüce köylüleri başta olmak üzere kentte birçok kişi bölgede 55 bin ağacın kesileceğini, doğanın tahrip edileceğini, kutsal gördükleri inanç yerlerinin çöp altında kalacağını belirterek projeye karşı çıkıyor.

Geçim kaynakları olan tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin de son bulacağı endişesi taşıyan ve 2 yıldır aralıklarla eylem yapan köylüler, bölgeye yüklenici firmanın geleceğini öğrenince yolu araç ve taşlarla kapattı.

DHA'nın haberine göre köylüler, firma yetkilerini kapattıkları yoldan geri çevirerek, bölgede nöbete başladı.

"Yaşam alanına sahip çıkıyoruz"

Köylüler adına açıklama yapan Süleyman Özmen, bölgede katı atık tesisini yaptırmamak için nöbet tutacaklarını belirterek, "Bundan sonra burada günlük nöbet tutacağız. Ne pahasına olursa olsun, hangi parti bu projeyi savunursa savunsun, kim savunursa savunsun, hiç bizim umurumuzda değil. Tamamıyla ideoloji üstüyüz. Tamamıyla parti dışı bir durum. Yaşam alanına sahip çıkıyoruz; başka bir şey yok. Bu buranın ikinci bir İliç olmasını kesinlikle istemiyoruz ve kesinlikle bu projeyi istemiyoruz" diye konuştu.

Özmen "Burası, bizim tarih hafızamızdır. Burada yatan insanlarımız vardır. Burası bizim ziyaret yerlerimizdir, inanç yerimizdir" diyerek bölgenin kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

"Projeyi uygulamak ve savunmak isteyen kişiler buyursun gelsin"

Sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada bilirkişi 9 tane endemik bitki tespit etti. Burası, kentin su havzasıdır. Burada 54 bin 900 ağaç kesilecek. Tesis yapılırsa; hayvancılık ve tarım tamamıyla son bulacak. Köylülerin yaşam alanları tamamıyla elinden alınacak. Bir sürü şeyi bir araya getirdiğimiz zaman, bu projenin topluma ve çevreye zararlı olduğunu, maden yollarını açmak için ortaya sürülen bir proje olduğuna inanıyoruz. Şimdi bunlar bizi aşarlarsa; yarın da Kırmızıdağ'ın öbür tarafında maden çalışmalarını başlatacaklar. Ne pahasına olursa olsun istemiyoruz. Kendi doğamıza sahip çıkıyoruz. Yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz. Projeyi uygulamak ve savunmak isteyen kişiler buyursun gelsin. Burada bekliyoruz. Bu projenin yapılmaması için canımızı veririz." (Kısa Dalga)

Gündem