Dışişleri Sözcüsü'nden Cohen'e yanıt: Sivillere hunharca saldırı meşru müdafaa olarak görülemez

Dışişleri Sözcüsü'nden Cohen'e yanıt: Sivillere hunharca saldırı meşru müdafaa olarak görülemez
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, sivil nüfusa yönelik saldırıların "meşru müdafaa olarak görülemeyeceğini" söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen'in Türkiye'yi hedef alan sözlerine yanıt verdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Hamas'ı IŞİD'e benzeterek, "Gazze'yi Hamas'tan kurtaracağız. Türkiye, yok edemediklerimizi Gazze'den kaçırabilir" paylaşımında bulunmuştu.

Cohen'e yanıt veren Keçeli, "İsrail- Filistin sorununun geçmişinde de gördüğümüz üzere, İsrail, Filistinlilere baskı uygulamayı ve onların temel özgürlüklerini yok etmeyi sürdürdükçe; kolektif ve bireysel haklarını savunan Filistinli sayısı daha da artacak ve İsrail daha fazla direnişle karşılaşacaktır" dedi.

Keçeli, "Mevcut sorunun temelinde İsrail'in hukuku, insan haklarını ve evrensel ilkeleri tamamen hiçe sayan işgalci tutumu, yayılmacı zihniyeti ve baskıcı eylemleri yatmaktadır. İşgalci bir gücün, sivil nüfusa yönelik hunharca saldırıları hiçbir şekilde meşru müdafaa olarak kabul edilemez" ifadelerini kullandı. (Kısa Dalga)

Gündem