Erdoğan: Bize sığınanlara bay bay Kemal'in yaptığını yapamayız

Erdoğan: Bize sığınanlara bay bay Kemal'in yaptığını yapamayız

Erdoğan, “Sığınmacılar konusunda da CHP Genel Başkanının yaptığı gibi Nazi dönemini aratmayan nefret söylemlerine asla başvurmayacağız. Asırlardır mazlumların sığınağı olan bu ülke, bir daha Boraltan Köprüsü faciası gibi utanç sahneleri yaşattırmayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde "Kadınların Türkiye'si İstanbul Buluşması" programına katıldı.

Erdoğan, "Sizlerin vasıtasıyla ülkemizin tüm kadınlarını, tüm hanım kardeşlerimi canı gönülden selamlıyorum. Bu vesileyle bir kez daha cennetin ayakları altına serildiği gül yüzlü annelerimize buradan saygılarımı iletiyorum. Özellikle bölücü örgütün zorla dağa kaçırdığı ciğerparelerine kavuşmak için aylarca nöbet tutan Diyarbakır Anneleri'ne hürmetlerimi sunuyorum" dedi.

DHA'nın haberine göre, 28 Mayıs seçimine değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şimdi önümüzde seçimlerin en kritik aşaması var. Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu için sadece bir gün kaldı. Bu pazar bir kez daha sandıklara gidecek, belki de hayatımızın en önemli tercihlerinden birini yapacağız. Sadece kendimizle ilgili değil, ülkemizin ve evlatlarımızın geleceği dahilinde çok mühim bir karar vereceğiz. Bizi, siz hanım kardeşlerimiz gibi milletimiz gibi tüm dünya biliyor, tanıyor. Afrika'dan, Asya'ya, Balkanlardan Türk cumhuriyetlerine kalbi bizimle olan yüz milyonlarca kardeşimiz biliyor."

Konuşmasında, Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Erdoğan, şu iddialarda bulundu:

"Sadece söylemlerimizde değil, hizmet ve eserlerimizde de aziz milletimizin huzurundayız. Elbette her kul gibi yapmak isteyip de yapamadıklarımızı eksiklerimizle, kusurlarımızla milletimizin huzurundayız. Diğer tarafta ise bürokratik kariyerine SSK'yı batırmayı, siyasi kariyerine de CHP'yi batırmayı sığdırmış bir kifayetsizlik örneği var. Kardeşlerim daha iki hafta öncesine kadar bedava ev vadettiği insanları sırf oy vermediler diye gece yarısı kapı dışarı eden bir vicdansızlık örneği var. Koltuğunu korumak için Kandil'deki terör elebaşlarından Pensilvanya'daki hainlere kadar hepsine çiçek dağıtan bir teslimiyet var. Rakiplerini minder dışına atmak için şantaj, baskı, tehdit, kumpas dahil her yolu meşru gören bir ilkesizlik var. Bakanlık pazarında toplamda yüzde biri zor bulan böyle bir gruba 40 milletvekili dağıtan bir garip insan. Fakat bir özelliği daha var nedir o? Hesap uzmanı. Bu nasıl hesap uzmanı ki yüzde 1 bile olmayanlara kalkıp kendi milletvekili sayılarını neredeyse yok edecek sayıda bir oranla 40 tane milletvekilliği de alacak. Şimdi bu pazar çok önemli. Bu pazar inşallah benim milletim hesap uzmanlığının en güzel örneğini sandıklarda onlara vereceğiz."

"Bay bay Kemal'in yaptığını yapmayız"

Erdoğan, sığınmacılar konusunda ise şöyle konuştu:

“Sığınmacılar konusunda da CHP Genel Başkanının yaptığı gibi Nazi dönemini aratmayan nefret söylemlerine asla başvurmayacağız. Asırlardır mazlumların sığınağı olan bu ülke, bir daha Boraltan Köprüsü faciası gibi utanç sahneleri yaşattırmayacağız. Ne diyorlardı? ‘Bizi Ermenilerin eline bırakmayın.’ Türklere söylüyor. İnönü dönemi... ‘Bizi siz öldürün ama Ermenilere bırakmayın.’ Boraltan faciası budur. Ama bunu görmezden geliyorlar. Sığınmacılara uyguladıkları bu. Suriye'nin kuzeyinde yaptığımız evlerle 600 bin sığınmacıyı o evlere taşıdık, taşıyoruz. Katar’la yaptığımız bir iş birliğiyle de 1 milyon sığınmacıyı o konutlarda iskan edeceğiz. Bunlar savaştan kaçtı, bizim de başımıza gelebilirdi. Bize sığınanlara bay bay Kemal'in yaptığını yapamayız, bu zihniyet bir terörist zihniyetidir. Sığınmacıların gönüllü, onurlu bir şekilde vatanlarına geri dönüşünü sağlayacağız.” (Kısa Dalga)