Erdoğan, Stoltenberg ve İsveç Başbakanı ile görüştü

Erdoğan, Stoltenberg ve İsveç Başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Andersson ile telefon görüşmeleri yaptı. Erdoğan'ın, NATO üyesi olmak isteyen İsveç’ten Türkiye’nin taleplerini giderecek adımlar görmediklerini söylediği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO üyesi olmak isteyen İsveç ve Finlandiya'ya yönelik veto açıklamalarının ardından bir telefon diplomasisi daha gerçekleştirildi.

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebine dair hususlar ele alındı.

Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsveç ve Finlandiya’nın PKK/PYD/YPG’ye karşı somut ve samimi adımlar atması, savunma sanayii ihracatında Türkiye’ye yönelik ambargo ve benzeri kısıtlamaları kaldırmayı ve ileride bunlara başvurmayacaklarını taahhüt etmesi gerektiğini" vurguladı.

'ELLE TUTULUR BİR AÇILIM GÖRMEDİK'

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile de telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeye ilişkin açıklamaya göre, Erdoğan İsveç’in terörle mücadele gibi Türkiye için önem arzeden temel konularda adım atması gerektiğini yineledi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"İsveç’in terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye karşı somut tavır değişikliğine gitmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu noktada İsveç’ten Türkiye’nin endişelerini giderecek elle tutulur bir açılım görmediklerini ifade etti.

Silah ambargosu ve savunma sanayii sektörüne yönelik yasal ve fiili kısıtlamalarının kaldırılmasının yanı sıra iade ve sınırdışı taleplerinin karşılanmasını da beklediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu hususlarda bağlayıcı taahhütleri somut ve net uygulamalarla birlikte görmek istediklerini kaydetti." (Kısa Dalga)