Erdoğan’ın, Macron’a yazdığı mektup sızdı

Erdoğan’ın, Macron’a yazdığı mektup sızdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a yazdığı mektupta Macron’a “Sevgili Emmanuel” diye hitap ettiği ve ikili ilişkileri geliştirmek istediğini yazdığı belirtildi.

 

Birgün'ün Politico.com'dan aktardığı habere göre, Erdoğan, o dönem koronavirüse yakalanan Macron’a yazdığı 19 Aralık tarihli mektubuna “Sevgili Emmanuel” diyerek başladı ve “İyileşir iyileşmez sizinle ikili ilişkilerimizi, bölgesel sorunları, Covid-19 salgınına karşı ortak mücadelemizi ve Türkiye ile AB ilişkilerini konuşmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Mektubu doğrulayan Elysee Sarayı kaynakları, Macron’un ocak ayında Erdoğan’a cevabi mektup yazdığını söyledi, ancak iki lider arasında herhangi bir telefon görüşmesi ya da video görüşmesi planlanmadığını belirtti.

Habere göre yetkili, “Fransa her zaman Türkiye ile diyaloğa girmenin önemli olduğunu dikkate almıştır” dedi.

“Değerli Tayyip”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macron’un verdiği yanıt ardından mektuplaşmaya dair ilk kez açıklama yapmıştı.

"Cumhurbaşkanımız, yeni yıl dileklerini iletmek ve Fransa'yı hedef alan terör saldırılarının ardından taziyelerini sunmak için Sayın Macron'a bir mektup yazdı. Bu mektuba bu hafta yanıt aldık" diyen Çavuşoğlu, geçen hafta yaptığı açıklamada, “İlişkileri geliştirmek isteğini, Türkiye'ye atfettikleri önemi ve önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanımızla görüşmeyi de arzu ettiğini vurgulayan, güzel, pozitif, hatta bazı kısımlarında Türkçe ifadelerin bulunduğu bir mektup aldık. Cumhurbaşkanımıza takdim ettik. Cumhurbaşkanımız da 'Memnuniyetle görüşürüz' yanıtını verdi" ifadelerini kullanmıştı.

L'Opinion gazetesinin özel haberine göre, Macron, Erdoğan'a cevaben yazdığı mektuba Türkçe "Değerli Tayyip" diyerek başlamıştı.

Gündem