Erol Katırcıoğlu: Zafer işaretini ailelere değil, iktidara yaptım

Erol Katırcıoğlu: Zafer işaretini ailelere değil, iktidara yaptım
HDP Diyarbakır il binası önünde yaptığı zafer işareti nedeniyle iktidarın tepkisini çeken ve hakkında soruşturma başlatılan HDP milletvekili Erol Katırcıoğlu, işareti HDP önündeki ailelere değil, iktidara yönelik yaptığını belirtti.

HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyen ailelerın önünden geçerken zafer işareti yaptıktan sonra hakkında “terör örgütü progangadası” suçundan soruşturma açılan HDP'li milletvekili Katırcıoğlu hedefinin aileler değil, acılı annelerin bu acılarını kullanmaktan geri durmayan iktidar olduğunu
HDP il binasından çıkarken “Diyarbakır Anneleri” adıyla protesto eylemi yapan göstericilerin yanından geçerken zafer işareti yapmasından sonra kendisinin ve HDP’nin suçlandığını hatırlatan Katırcıoğlu şunları kaydetti:
“İktidar,  devam edebilmek için HDP’yi seçim denkleminden düşürmeye çalışmakta, bunun için de HDP’nin ‘terörle iltisaklı’ bir parti olduğu algısını yaratmaya çalışmaktadır. Kontrol ettiği muazzam medya gücüyle, kanun ve düzenlemelere aldırmaksızın bu algıyı yaratarak ülkedeki siyaseti biçimlemeye ve böylelikle kendisini yeniden iktidara getirecek koşulları hazırlamaya çalışmaktadır. 
Benim yaptığım işaret annelere değil, iktidarın doğrudan HDP’ye yönelik, HDP’yi suçluymuş gibi göstermeye yönelik bu politikasına karşı bir itiraz işaretiydi. Tekrar edeyim, yaptığım işaret acılı annelere karşı değil, acılı annelerin bu acılarını kullanmaktan geri durmayan iktidara karşıdır.”

"28 Şubat günlerinde başörtülüleri savundum"

“28 Şubat” günlerinde başörtülü öğrencilerin “ikna odalarına” sokuldukları günlerde, içinden çıktığı mahallenin eleştirilerine rağmen, mağdurlarla dayanıştığını anlatan Katırcıoğlu “Onların haklarını savunmuş, yazılar yazmış ve konuşmalar yapmış biriyim. Şimdi de benzer biçimde bu ülkenin en geniş ötekileştirilmiş kesimleri olan, başta Kürtler ve Aleviler olmak üzere, bütün mağdurların haklarını savunmaya çalışıyorum” ifadesini kullandı.

“Aileler Meclis’te veya AKP’nin binalarında eylem yapmalı”

Ailelerin protesto yapmalarının demokratik hakları olduğunu belirten Katırcıoğlu şöyle devam etti:
“Fakat eylemlerini, bu konuyla herhangi bir ilişkisi olmayan, kanunlar çerçevesinde de olması mümkün olmayan HDP’nin il binası önünde yapmaları sorunun çözülmesini sağlayacak bir tutum değildir. Doğru olan, bu eylemlerini TBMM’nin ya da devleti yöneten iktidar partisinin binalarının önünde yapmalarıdır. Çünkü bu sorun, devletin gücünü gerektiren ve bu nedenle de ancak devletin ve dolayısıyla iktidarın muhatap alınmasıyla çözüme kavuşturulabilecek bir sorundur.
Diyarbakır il binamızın önünde kurulmuş çadır ve yapılan eylemler, aslında, iktidarın marifetidir ve çocukları dağa gitmiş ya da iddia edildiği gibi kaçırılmış Kürt ailelerinin ve özellikle de annelerin samimi duygularını sömürerek, HDP ile PKK arasında bir bağ olduğu izlenimi ve algısını yaratmak için düzenlenmiştir. 
O gün karşı karşıya kaldığımız olayın, barışçı bir protesto eyleminden çok bir linç girişimi haline dönüşmüş olması da ailelerin arasından gelen küfür ve hakaretler de yaratılan bu durumun bir sonucudur.”

Gündem