Fırınlarda 'bayat' dönemi: Ona da zam geldi

Fırınlarda 'bayat' dönemi: Ona da zam geldi
Ekonomik kriz özellikle gıdaya erişimde kendini gösteriyor. Artan ekmek fiyatları dar gelirlinin belini bükmeye devam ediyor. Fırınlarda 'dünden kalan ekmek' dönemi başladı.

Halk ayın sonunu getirebilmek için fırınlardan bayat ekmek, poğaça ve simit satın almaya başladı.

Önceki günden kalan poğaçalar yarı fiyatına satılırken, fırıncılar da bayat ekmeğe talebin her geçen gün arttığını belirtti.

Peş peşe gelen zamlar, yurttaşları bayat ekmek satın almaya yöneltti. 200 gram ekmeğin 7 liraya satıldığı Elazığ’da fırıncılar, askıda ekmek uygulanmasıyla dar gelirlinin taze ekmek alabildiğini belirtirken, bayat ekmeğe olan talebin de arttığını belirtiyor.

Öte yandan daha önce 50 kuruşa satılan bayat ekmeğin de fiyatının arttığı söylendi.

Paran yoksa açsın

Gazete Duvar'dan Serra Taylan'ın haberine göre; fırıncılar, un fiyatlarının artışının en büyük gider kalemlerinden biri olduğunu belirtiyor.

14 yıldır fırıncılık yapan bir esnaf şunları söyledi:

“Un, nakliye fiyatları almış başını gidiyor. Sadece un değil, unlu mamulleri de üretiyoruz. Dolayısıyla susam, maya, yumurta hemen her kalemdeki artış bizleri etkiliyor. Sabah insanlar işe giderken poğaça, simit alarak kahvaltı yapıyorlardı. Şimdi o eski satışlarımız kalmadı. Bir gün önceden kalan poğaça ve simitlerimizi satıyoruz. Bunları ya ücretsiz ya da yarı fiyatına veriyoruz. Şu noktaya geldik, ekmek alamıyorsan bayat poğaça al… İşin gerçeği paran yoksa açsın.” (Kısa Dalga)

Gündem