G20 Zirvesi öncesinde ilginç iddia: Jakarta Büyükelçisi görev yerini terk etti

G20 Zirvesi öncesinde ilginç iddia: Jakarta Büyükelçisi görev yerini terk etti
Türkiye’nin, 15-16 Kasım’da G20 Zirvesinin yapılacağı Endonezya’nın Başkenti Jakarta’daki Büyükelçisi Aşkın Asan’ın görev yerini terk ettiği iddia edildi.

Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle bu yıl ayrı bir önem taşıyan 15-16 Kasım’daki G20 zirvesi öncesinde ilginç bir iddia ortaya atıldı. Zirvenin yapılacağı Endonezya’nın başkenti Jakarta’daki Türk Büyükelçi Aşkın Asan, “Ben orada görev yapmak istemiyorum” diyerek görev yerini terk etti.

T24’ten Barçın Yinanç’ın yazısındaki bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk heyetin 15-16 Kasım’daki zirve öncesinde Endonezya’daki bütün programlarını organize etmesi gereken Aşkın Asan, Ağustos ayında Türkiye’ye geldi ve bir daha Edonezya’ya dönmedi. Yinanç bu iddiasını yazısında şöyle aktardı:

“GÖREV YERİNİ TERKETMİŞ DURUMDA”

“…Türkiye'nin Jakarta Büyükelçisi görev yerini terk etmiş durumda. Kendisi AK Parti kadrolarının beğenmeyip söylendiği kariyer diplomatlardan değil. Milletvekilliği, bakan yardımcılığı yapmış olan Prof. Dr. Aşkın Asan, 20 Kasım 2021'de Jakarta büyükelçisi olarak atandı, 15 Aralık 2021'de de Endonezya'da görevine başladı. Ancak 8 ay sonra havlu atarak, Ankara'ya döndüğü anlaşılıyor. Ağustos ayındaki büyükelçiler konferansına gelmiş, sonra da geri dönmemiş. Edindiğim bilgiye göre, "ben artık Jakarta büyükelçisi olarak görev yapmak istemiyorum," demiş.

Ne güzel.

Kariyer büyükelçilerin böyle bir lüksü olmuyor. Pek çoğu görece daha iyi yerlerde görev yapmak isteseler de, atandıkları ülkelerde 4 yıllarını dolduruyorlar. Hatta mahrumiyet bölgelerinde kalıp da erkenden "ben artık dönmek istiyorum" diyenlere de kötü gözle bakılıyor.

Tabii siyasi atamaların ayrıcalıklı konumları var; ama bu ayrıcalığın kendilerine kafalarına göre görev sürelerini tayin etme hakkı vermemesi gerekir.

Önemli bir zirvenin hazırlıklarını yarıda bırakıp gitmek, bu ayrıcalığın suistimal edilmesi anlamına geliyor.

Edindiğim bilgiye göre, büyükelçi Asan zirvenin hazırlık aşamasından çok sıkılıp bunalmış. Yine de zirvenin hazırlıklarını bitirip Cumhurbaşkanı ve heyetinin ziyaretinin eksiksiz şekilde geçmesini sağlayıp dönebilirdi.

Şimdi apar topar oraya dışardan ekip yollanmış. En ufak bir hata da tabii onlara fatura edilecek. Zira, ev sahibi ülkenin protokol hatasını da kariyer büyükelçiye yükleyip, sürgüne gönderimesine de tanık olduk.

Sonuç olarak; bildiğim kadarıyla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bir bölümünden hazetmese de, muhalefetin eleştirileri karşısında siyasi atama büyükelçileri yere göğe koyamıyordu.”

BAKAN YARDIMCILIĞI YAPTI

2015- 2016 Yılları arasında Avrasya Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Aşkın Asan, 2011 yılında da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan yardımcılığına atanmıştı. Asan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 20 Kasım 2021’de Endonezya Büyükelçiliği’ne atandı.

Gündem