Gazeteci Ayşenur Arslan’a hakarete ceza yok: 'Haksız fiile tepki' gerekçesi

Gazeteci Ayşenur Arslan’a hakarete ceza yok: 'Haksız fiile tepki' gerekçesi
Gazeteci Ayşenur Arslan’a hakaret ‘haksız tahrik saiki' gerekçesiyle cezasız kaldı.

İzmir 51'inci Asliye Ceza Mahkemesi, sosyal medya üzerinden gazeteci Ayşenur Arslan'a yönelik 'Ayşenur git o ismini değiştir çünkü ismin bile yüzüne nur getirmemiş nursuz pislik' yorumuna hakaret suçunun, haksız bir fiile tepki olarak işlendiği gerekçesiyle ceza vermedi.

Ayşenur Arslan ne demişti?

Gazeteci Ayşenur Arslan, 2020’de Halk TV'deki Medya Mahallesi programında Türkiye’nin düzenlediği Pençe Harekatı’yla ilgili "Hemen gözleri dışarıya çevirirler. Pençe harekatı… Kuzey Irak’a bomba atmışız. Ben bu pençe harekatlarını, kartal harekatlarını, şahin harekatlarını ne derseniz onun adına son yirmi senede herhalde 8 bin defa falan okumuşumdur. Sanki yerle yeksan edilmiş gibi davranırlar hiç de öyle olmadığı ortaya çıkar. Ben utanıyorum biliyor musunuz? Televizyoncu olarak, gazeteci olarak her gün televizyonda bunları son dakika olarak görünce utanıyorum. Doğru değil bunlar ya" sözlerini kullanmıştı.

'Nursuz pislik' hakareti

Arslan'ın bu sözleri başka bir televizyon kanalındaki programda tartışıldı. Aynı yayın, kanalın sosyal medya hesabından 'Ayşenur Arslan Mehmetçiğin operasyonundan utanıyormuş' başlığıyla da paylaşıldı. İddiaya göre İzmir'de yaşayan A.K., sosyal medyadaki bu paylaşımın altına, "Ayşenur git o ismini değiştir çünkü ismin bile yüzüne nur getirmemiş nursuz pislik" yorumunda bulundu. Arslan, avukatı aracılığıyla A.K.'den şikâyetçi olurken, İzmir 51'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Videonun başlığı haksız tahrik sayıldı

Hâkim, söz konusu videonun "Ayşenur Arslan Mehmetçiğin operasyonundan utanıyormuş" şeklindeki başlıkla sunulmuş olması dikkate alındığında sanığın, paylaşımını haksız tahrik saikine bağlı olarak gerçekleştirdiğine vurgu yaptı. Hakim, katılanın konuşma içeriği ve sanığın buna yönelik paylaşımı dikkate alındığında sanığa ceza verilmesinin hak ve nesafet ölçülerine aykırı düşeceğinin altını çizdi. Sanığın savunmasının sırf suçtan kurtulmaya yönelik olduğu anlaşıldığına vurgu yapan hakim, haksız tahrik nedeniyle sanığa ceza verilmesine yer olmadığına kanaat getirip ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. (DHA)

Gündem