HDP'lilere hakaret eden Nedim Şener, eski vekile tazminat ödeyecek

HDP'lilere hakaret eden Nedim Şener, eski vekile tazminat ödeyecek
Nedim Şener, HDP’lilere yönelik canlı yayındaki hakaretleri nedeniyle tazminat ödemeye mahkum edildi. Şener hakkında HDP'liler suç duyurusunda bulunmuş, ayrıca tazminat davaları açılmıştı.

Katıldığı Haber Global canlı yayınında HDP’lilere ‘Şeref yoksunu’ ifadelerini sarf ederek hakaret eden Hürriyet gazetesinin yazarı Nedim Şener, tazminat ödemeye hükmedildi.

BirGün'de yer alan habere göre, canlı yayındaki sözleri sonrası HDP, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, Şener’in ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama, nefret ve ayrımcılık, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi ve tehdit’ suçlarını işlediği belirtilmişti.

"Nefret suçu işledi"

Suç duyurusunda şunları kaydedilmişti: “Şüphelinin ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan sözleri müvekkillerde olduğu gibi toplumun büyük bir kesiminde ve özellikle Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy veren ve vermeyi düşünen herkeste büyük bir infial yaratmış, rencide etmiştir.”

Şener’in konuşmasının bir bütün olarak nefret ve ayrımcılık, aşağılama, tehdit, hakaret, siyasi tercihleri ve düşünceleri nedeniyle seçmenin kınanması gibi birçok suçu içerdiğine dikkat çekilmişti.

Şener, bugünkü yazısında yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildiğini ancak tazminat davasında farklı bir karar çıktığını çıktığını yazdı. HDP’li Filiz Kerestecioğlu’nun açtığı davada, 15 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildiğini anlatan Şener, buna itiraz edeceğini de yazdı. (Kısa Dalga)

Gündem