HEDEP'li 9 milletvekili yasak olmamasına rağmen yurt dışına çıkamıyor: Kurtulmuş ve Yerlikaya ile temasa geçilecek

HEDEP'li 9 milletvekili yasak olmamasına rağmen yurt dışına çıkamıyor: Kurtulmuş ve Yerlikaya ile temasa geçilecek
Haklarında herhangi bir yurt dışına çıkış yasağı bulunmayan 9 HEDEP milletvekili yurt dışına çıkamıyor. Konuyla ilgili Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile temas kurulucak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki 20 milletvekilinden 11'i hakkında yurt dışına çıkışlarını yasaklayan mahkeme kararı bulunuyor. Geriye kalan 9 milletvekili ise haklarında hiçbir yasak kararı bulunmamasına rağmen yurt dışına çıkamıyor.

Pasaportlarına el konulmuş

Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre milletvekillerinin yurt dışına çıkamama nedeni ise pasaportlarına İçişleri Bakanlığı tarafından idari kararla tahdit konulmuş olması.

Yurt dışına çıkması yasak olan isimler arasında HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Meclis İdare Amiri Salihe Aydeniz ve Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan da bulunuyor.

'Bir bürokrat imzasıyla engelleniyor'

HEDEP'te parti ve Meclis grubu yöneticilerinin de yer aldığı milletvekillerinin yurt dışına çıkışlarının yasaklanması Meclis'in gündemine taşındı. Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, genel kurulun dünkü oturumunu açarken “Bu Parlamentonun 9 seçilmiş vekilinin seyahat özgürlüğü, hakkında hiçbir mahkeme kararı olmadan, bir bürokrat imzasıyla engelleniyor. 'Yurt dışı tahdidi var' deniyor” ifadelerini kullandı. Önder şöyle devam etti:

'Bu, Meclis Başkanı'nı mülga etmek demektir'

“Bu, Meclis Başkanı'nı mülga etmek demektir. Bu, İçişleri Bakanlığı'nı mülga etmek demektir. Eğer kendisi talimat vermemişse Cumhurbaşkanlığı'nı mülga saymak demektir. Yol alamıyoruz bir türlü. Nedir bu mekanizma? Buna ne mâni? Bize bugüne kadar etkili bir cevap verilmiş değil.”

'Kimin ne haddine seçilmiş parlamentere bir mahkeme kararı olmadan tahdit uygulamak?'

“Kimin ne haddine seçilmiş parlamentere bir mahkeme kararı olmadan tahdit uygulamak?” diyen Önder, Meclis'te sıkça dillendirilen “ayrımcılık yok” sözlerine dikkat çekerek “Söz kıymetlidir; ondan sonra 'Ayrımcılık yok, kayrımcılık yok' lafı bir türlü yere oturmuyor, ayağı havada. Ayrımcılık yoksa mahkeme kararı olmadan geliştirilen bu hukuksuzluğa bütün parlamenterler bulundukları yerden ses çıkarmak durumundalar” diye konuştu.

Partilerin tüm grup başkanvekilleri HEDEP'in itirazını haklı buldu

Yurt dışı çıkış yasağının milletvekillerinin görevini ifa etmesinin önünde engel olduğunu kaydeden Önder, oturuma ara vererek durumu istişare etmek için tüm siyasi partilerin grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı. Edinilen bilgiye göre iktidar partisinin grup başkanvekilleri dahil tüm grup başkanvekilleri HEDEP temsilcilerinin itirazını haklı buldu, uygulamanın 'haksız ve hukuksuz' olduğu dile getirildi.

Kurtulmuş ve Yerlikaya ile temasa geçilecek

Toplantıda sorunun çözümü için Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile temas kurulmasına karar verildi. AK Parti Grup başkanvekillerinin konuyu iki ismin gündemine taşıyacağı öğrenildi. (Kısa Dalga)