Hıncal Uluç hayatını kaybetti

Hıncal Uluç hayatını kaybetti

Gazeteci Hıncal Uluç 83 yaşında yaşamını yitirdi.

Bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle tedavi gören 83 yaşındaki gazeteci Hıncal Uluç, hayatını kaybetti.

Spor yazarı Faik Çetiner, Hıncal Uluç'un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Twitter hesabından bir paylaşım yapan Faik Çetiner, "Hıncal Uluç vefat etti. Uluç ailesinin başı sağ olsun" dedi.

Futbol yorumcusu Uğur Karakullukçu da, "Hıncal abi vefat etmiş, önce Hıncal abiyle başlarız, sonra kupaya gireriz" mesajını paylaştı.

HINCAL ULUÇ KİMDİR?

Gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusu Hıncal Uluç, 1 Kasım 1939 tarihinde Kilis'te dünyaya geldi. Baba tarafından Ubıh asıllı (Kuzey Kafkasya'nın batı ucunda yerleşik bir Çerkes halkı), anne tarafından ise Kilisli olan Uluç, subay olan babası Fuat Uluç'un, II. Dünya Savaşı sırasında Bulgar sınırında görevli olması sebebiyle, 3 yaşına dek anneanne ve teyzesi tarafından büyütüldü.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Uluç, Demokrat Partiden ayrılan bir grubun kurduğu Hürriyet Partisi'nin yayın organı olan Yenigün'de spor yazıları yazarak gazeteciliğe başladı. Oktay Kurtböke, Güneş Tecelli, Başkurt Okaygün, Kurthan Fişek, Güngör Sayarı, Ercan Tan gibi isimlerle beraber çalışan Uluç, TRT kurulunca pazartesi günleri Cumhuriyet'te tam sayfa TV gazetesi yapmaya başladı.

1980 yılında Gelişim Yayınları'nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul'a gelen Uluç, Zafer Mutlu'nun daveti ile 1990 senesinde Sabah gazetesinde yazmaya başladı. 1994 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu topuğundan vurulan Uluç, çok sayıda TV programına da imza attı. Bil Bul, (TRT) Aileler Yarışıyor (TRT) Yaşamdan Dakikalar (2004-2012; TV8, atv, Sky Türk) Tele Pazar (2008 Kanal 1) Kırmızı Çizgi (2010-2018, NTV Spor) 90 Dakika (2009, NTV)

Şarkı sözü yazarı

Uluç'un az bilinen bir özelliği de şarkı sözü yazarlığı idi. Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Lale Akat, 1973 yılında Ali Kocatepe'nin kurduğu 1 Numara Plak şirketinden ilk plağını çıkardığında, 45'liğin B yüzünde yer alan Jose Feliciano'nun "Once There Was A Love" adlı şarkısının Türkçe versiyonu "Aşkımızdı O"nun sözlerini Uluç yazmıştı. 1985 yılında ise Sezen Aksu ile beraber, Özdemir Erdoğan ve Sezen Aksu düeti olan "Bir Küçük Aşk Masalı" şarkısının söz yazarlığını yapmıştı.

Uluç, son olarak Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmaktaydı. Ayrıca A Spor'da yayımlanan Hıncal Uluç ile Baş Başa programında spor yorumculuğu da yapmaktaydı. (Kısa Dalga)