İçişleri Bakanlığı: İBB'deki 'terör soruşturması' kısa sürede tamamlanacak

İçişleri Bakanlığı: İBB'deki 'terör soruşturması' kısa sürede tamamlanacak
İçişleri Bakanlığı, Mersin Büyükşehir ve Ataşehir belediyelerine yönelik "terör soruşturması"nın tamamlandığını, İBB ve Seyhan Belediyesi'ndeki soruşturmaların da kısa sürede biteceğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan belediyelerde yürütülen terör soruşturmaları ile ilgili olarak yapılan açıklamada, "Terör örgütleriyle irtibatlı veya iltisaklı olduğu tespit edilenlerin isimleri müfettişlerimizce düzenlenen tevdi raporlarının içerisinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilmektedir" denildi.

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, "Belediyeler ile ilgili olarak Bakanlığımıza intikal eden her türlü ihbar ve şikâyet titizlikle incelendiği gibi terör faaliyetleri ile ilgili olarak Bakanlığımıza intikal eden tüm iddialar da derhal inceleme ve soruşturma sürecine tabi tutulmaktadır. İnceleme ve soruşturmalar sonucunda, terör örgütleriyle irtibatlı veya iltisaklı personel tespit edilir ise bu personelin işe alım süreçleri incelenerek, bu konuda elde edilen bilgi ve bulgular müfettişlerimizce düzenlenen tevdi raporlarıyla yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal ettirilmektedir. Bu kapsamda, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Ataşehir Belediyesi'nde yürütülen inceleme ve soruşturmalar sonucunda yapılan tespitler ve elde edilen bilgi ve bulgular yetkili Cumhuriyet Başsavcılıkları ile paylaşılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Seyhan Belediyesi'nde yürütülen inceleme ve soruşturmalar da çok kısa süre içerisinde tamamlanarak, müfettişlerimizce düzenlenecek tevdi raporları ile elde edilen bilgi ve bulguların yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikali sağlanacaktır. Terör örgütleriyle irtibatlı veya iltisaklı olduğu tespit edilenlerin isimleri müfettişlerimizce düzenlenen tevdi raporlarının içerisinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilmektedir" ifadeleri kullanıldı. (DHA)

Gündem