İhalelerin adresi hep aynı: 8 yılda 25 kamu ihalesi aldı, buna Haseki Hastanesini de eklendi

İhalelerin adresi hep aynı: 8 yılda 25 kamu ihalesi aldı, buna Haseki Hastanesini de eklendi
Boşaltılan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yapım ihalesi Gezi Direnişi sırasında AKP’nin düzenlediği Kazlıçeşme Mitingi’nde yer alan İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu’na gitti.

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü 18 Ocak’ta 'İstanbul Haseki 300 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yapımı' için ihaleye çıktı.

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre, ihaleye altı şirket teklif sunarken dört teklif 'geçerli' sayıldı. Bitiş tarihi Eylül 2025 olarak belirlenen projeyi 1 milyar 689 milyon 640 bin TL’ye en düşük teklifi veren ATR Yapı Proje Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi aldı.

Kasım 2013’te kurulan şirketin yönetiminde kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim yer alıyor.

Birçok kamu ihalesinde adı duyulan şirketin sahibi, Trabzonspor’un eski başkanı İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu. Hacıosmanoğlu, 2013’teki Gezi eylemleri sırasında AKP’nin İstanbul Kazlıçeşme’de düzenlediği mitingine katılmıştı.

O dönemde kulüp başkanı olan Hacıosmanoğlu, eleştiriler üzerine “Benim gidiş sebebim, Gezi Parkı’ndaki eylemlerle ilgili değildir. Ben, başörtüsü mağduruyum. Geniş bir ailem var. Ablamın kızı, üniversitede okurken ilk 3 sene çok başarılıydı ama 4’üncü sınıfta başını açmadığı için mezun olamadı. Eşim de mimarlık kazandığı halde okuyamadı. Mağdur taraftan biri olarak tavrımı göstermek istedim ve o yüzden oraya gittim” açıklaması yapmıştı.

İktidara desteğin 'ödülü'

2015’ten bu yana 25 kamu ihalesi alan şirket 5 milyar 220 milyon 778 bin 430 TL kazandı. Şirket, Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden 3 milyar 900 milyon 6 bin TL, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan 752 milyon 520 bin TL ve Kartal Belediyesi’nden 20 milyon 554 bin 964 TL’lik ihaleler aldı. Şirket, Sakarya Pandemi Hastanesi, Tarsus Devlet Hastanesi, Sinop Merkez Atatürk Devlet Hastanesi ve Muğla Bodrum Devlet Hastanesi projelerinin de sahibiydi. (Kısa Dalga)

Gündem