İlçe Seçim Kurulu, İzmir Barosu’nun ‘gözlemci’ başvurusunu reddetti; baro 'vazgeçmeyeceğiz' dedi

İlçe Seçim Kurulu, İzmir Barosu’nun ‘gözlemci’ başvurusunu reddetti; baro 'vazgeçmeyeceğiz' dedi

Güzelbahçe Seçim Kurulu, İzmir Barosu'na seçimlerde gözlemci olarak görev yapamayacaklarına dair yazı gönderdi. Baro ise avukatların engellenmesinin suç oluşturacağı konusunda uyardı.

İzmir'de Güzelbahçe İlçe Seçim Kurulu, İzmir Barosu'na Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 13 Mayıs tarihli kararları gereğince, barolara kayıtlı başkan ve üyelerinin seçimlerde gözlemci olarak görev yapamayacaklarını ifade eden bir yazı gönderdi.

İzmir Barosu ise ilçe seçim kuruluna verdiği yanıtta, hatalı uygulamaların önüne geçmek istediklerini belirtti.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, İzmir Barosu, ilçe seçim kuruluna gönderdiği yanıtta, 14 Mayıs seçimlerinde Avukatlık Kanunu'nun verdiği görev ve yetki çerçevesinde, seçim günü görev almak isteyen avukatlara yönelik seçim güvenliği eğitimleri düzenlediğini ve bu eğitimlere katılan avukatların 298 sayılı kanun çerçevesinde tercih ettikleri siyasal partilerin müşahit kartları veya itiraza yetkili kişi belgeleri ile sandık bölgelerinde görev yaptıklarını belirtti.

Aynı çalışmanın 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde de yapılacağını bildiren İzmir Barosu, bu çalışmanın tek amacının seçim sürecinde olası hukuka aykırılıkların önlenmesi, hatalı uygulamaların önüne geçilmesi olduğunu aktardı.

“Engellenmesi suç oluşturur”

Ayrıca İl Seçim Kurulu ve Emniyet Müdürlüğü'ne de birer yazı gönderen İzmir Barosu, Avukatlık Kanunu başta olmak üzere yasaların verdiği görev ve yetkileri kullanmasını engelleyenlere karşı boyun eğmeyeceğini ifade etti.

“Yasalara uygun şekilde sahip olduğumuz tüm hakları ve yetkileri kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz” denilen yazıda, avukatların engellenmesinin suç oluşturacağı kaydedildi. (Kısa Dalga)