İmamoğlu: İstanbul'daki kiralar enflasyonun çok çok üstünde

İmamoğlu: İstanbul'daki kiralar enflasyonun çok çok üstünde
Küçükçekmece'deki yurt açılışında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Ülkemizdeki son ekonomik koşullarda özellikle söylemeliyiz ki Türkiye'nin belki de en fazla etkilediği şey çocukların eğitimi, gençlerin eğitimi, üniversite, bir başka şehre gidip yerleşmek çok büyük külfet. İstanbul'da kira rakamları enflasyon oranının bile çok çok üstünde" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de yapımı tamamlanan Filenin Sultanları Öğrenci yurdunun açılışına katıldı. Açılış töreninde İmamoğlu'nun yanı sıra Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve çok sayıda öğrenci hazır bulundu. Açılış konuşmalarının ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve beraberindeki heyet öğrenci yurdunu gezdi.

"İnsanlarımıza muazzam bir hizmet oldu. Çok gururlanıyorum"

Öğrenci yurdunda bir odaya girerek öğrencilerle sohbet eden İmamoğlu, "Özellikle ülkemizin farklı noktalarında ailelerin bu şehre gelip okula başlayacak olan kızlarını, oğullarını yollarken kafalarında hem maddi hem manevi tereddütler oluşuyor. Hem büyükşehir, doğal olarak güvenli yurtlara ve orada güven duyacakları ortamlarda eğitime odaklanmalarını arzuluyorlar. Ülkemizdeki son ekonomik koşullarda özellikle söylemeliyiz ki Türkiye'nin belki de en fazla etkilediği şey çocukların eğitimi, gençlerin eğitimi, üniversite, bir başka şehre gidip yerleşmek çok büyük külfet. İstanbul'da kira rakamları enflasyon oranının bile çok çok üstünde. 5 sene önce tabi ki bugünün ekonomik koşullarını bilmiyorduk. Bugün böyle bir dar boğazda insanlarımıza böyle bir fırsatın sağlanması, insanlarımıza muazzam bir hizmet oldu. Çok gururlanıyorum" ifadelerini kullandı.

'Yapmazlarsa, gün gelir biz yaparız'

Daha sonra yurt yemekhanesinde öğrencilerle bir araya gelen İmamoğlu burada bir konuşma gerçekleştirdi. İmamoğlu, "Devletimizin, hükümetimizin, yerel yönetimlerimizi maksimum destekleyip bütün üniversitelerin yurt kapasitesini çözmesini, yerel yönetimler üzerinden özel bir birim ile halletmesini şart görüyorum. O zaman işte bu kadar merkezi noktadan yüz binlerce yerin denetlenmesi, kazalar, Allah göstermesin bazen hayatını kaybeden sıkıntılı haller vesaire bunlar tümden ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum. Bunun tadını almış bir belediye başkanı olarak bunun acilen hayata geçirilmesi konusunda önerimi buradan ifade ediyorum. Yapmazlarsa, gün gelir biz yaparız" dedi. (DHA)