İmamoğlu'ndan Muharrem İnce'ye: "Yol tercihi yanlış, umarım CHP'de kalır"

İmamoğlu'ndan Muharrem İnce'ye: "Yol tercihi  yanlış, umarım CHP'de kalır"
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muharrem İnce'nin yeni parti kurma hazırlıkları ve 3 milletvekilinin istifasını değerlendirdi. İnce için "Bundan sonraki yol tercihi bana göre yanlış. Umarım kurmaz ama kendi takdiridir. Umarım siyasi anlamdaki yol haritasını yine CHP’de devam ettirir" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP'den istifa eden 3 milletvekili ve parti kurma çalışmalarını sürdüren Muharrem İnce hakkında değerlendirmelerde bulundu. İmamoğlu, İnce hakkında "Umarım yeni parti kurmaz" derken, CHP'den istifa eden vekiller hakkında, "Pişman olacaklarını şimdiden görüyorum" diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu, Özlem Gürses'in Halk TV'deki programına konuk olarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Muharrem İnce hakkında "Umarım yeni parti kurmaz" diyen İmamoğlu, "Ben fikrimi bizzat kendisine 3-4 ay önce söyledim. Ben aklımdan geçeni Sayın İnce’ye söylemeyecek uzaklıkta birisi değilim. Her zaman da söyledim" ifadelerini kullandı.

Bütün Türkiye’de yaptığı her hamlede yanında olmaya gayret ettiklerini belirten İmamoğlu, "Ama bundan sonraki yol tercihi bana göre yanlış. Umarım kurmaz ama kendi takdiridir. Umarım siyasi anlamdaki yol haritasını yine CHP’de devam ettirir. Elbette ki partimizin kurallarına, disiplinine uygun bir şekilde" diye konuştu.

"Pişman olacaklar"

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel’in CHP’den istifası da değinen İmamoğlu, "Üzüldüm ama onların adına üzüldüm. Böyle önemli bir süreçte, önemli bir yolculukta CHP’nin özellikle son dönemde, tabiri caizse bugünün şikayet ettiğimiz bütün unsurlarının karşısında buluşan ittifak ruhuna önderlik ettiği bir dönemde böyle bir tercihlerini hem anlamlı bulmadım hem kendi adlarına üzüldüm. Milletimizin bu tür olayları çok rasyonel bakış açısıyla takip ettiğini biliyorum. Pişman olacaklarını şimdiden görüyorum" ifadelerini kullandı.

"CHP’nin temel değerleri ve ana ilkeleri var. Benim de şu anda bu partide olmamın ana gerekçeleri bunlar" diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak, vatanın bölünmez bütünlüğünü her daim savunmak, çağdaş bir geleceğe erişmek adına ne gerekiyorsa yapmak. Bunu en ahlaklı bir şekilde temsil etmek. Bütün bu değerler ve bu değerlerin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılığını her zaman gösteren bir siyasi parti ve ortam yaratmış olması. Bu değerleri bahane edip partiden ayrılıyorum demek, şu anda bu partide siyaset yapan ben ve benim gibi milyonlarca insana hakaret. Bu 3 kişilik bir hareket."

"CHP sayesinde seçildiler"

"Eleştiri hakkını kullanıyor ve bu konuda çözüm arayışı olsaydı partimizde bunun kurulları var" diyen İmamoğlu, "Siyasi partimiz sayesinde ben şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Onlar da bulundukları illerin milletvekilleri. Partinin sayesinde seçildiler. CHP sayesinde seçilmiş milletvekilleri bazı eksiklikleri görüyorlarsa ki katılmıyorum fikirlerine, eleştirilerine katılmıyorum. Eleştirel bakışları varsa bile bunun mücadelesi asla vazgeçmeden CHP’nin içidir, kurullarıdır, heyetleridir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgün

Gündem