İngiltere, Türkiye'ye uygulanan savunma ürünlerine ihracat kısıtlamasını kaldırdı

İngiltere, Türkiye'ye uygulanan savunma ürünlerine ihracat kısıtlamasını kaldırdı

Savunma Sanayii Başkanı Demir'in açıklamasına göre, İngiltere savunma sanayi ürünleri konusunda Türkiye'ye uyguladığı ihracat kısıtlamasını kaldırdı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, İngiltere'nin başkenti Londra'ya gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili açıklamalarda bulundu.

Savunma sanayi ürünleri konusunda İngiltere tarafından Türkiye'ye uygulanan ihracat kısıtlamalarının kalktığını söyleyen Demir, şu ifadeleri kullandı:

'GENEL ATMOSFER OLDUKÇA OLUMLU'

"Özelde hem Milli Muharip Uçak'taki hem de onun motorundaki daha önce konuştuğumuz bazı mevzularda ilerleme sağlanması üzere onlar tarafından bazı adımlar atması gerekiyordu. Bu adımlarla ilgili de pozitif yaklaşımları gördük. Genel atmosfer oldukça olumlu. Gerek Savunma Bakanlığı yetkilileriyle gerek Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerimiz oldu. Şirketlerle çok detaylı görüşürüz. Şirketlerimizden burada temsilcilerimiz vardı. Teknik konularda önemli detaylar görüşüldü ve aynı zamanda prensip olarak iki ülke arasındaki savunma sanayisi konularındaki ilişkilerin daha da ileri seviye taşınması üzerine adımlar atıldı.

Özellikle Türkiye'ye uygulanan bazı kısıtlamalar konusunda daha önce söz verilen olumlu adımların atıldığını, hayata geçtiğini ve bunların kaldırıldığını görmek de daha olumlu bir hava estirdi. Bu olumlu adımların atılması, müttefiklik ruhu içinde hareket etmek önemli ve İngiltere tarafının bu ruha uygun davranması durumunda ne kadar pozitif bir günde oluşabileceğini gördük."

13 ARALIK 2021'DEN BERİ UYGULANIYORDU

Demir, İngiltere tarafıyla yapılan görüşmelerde sadece ikili ilişkiler değil, üçüncü ülkelerle ilgili yapılacak bazı faaliyetler ve savunma sanayisi projelerinde de nasıl iş birliği yapılabileceğini ele aldıklarını aktararak bu konuda da çok olumlu bir yaklaşım gördüklerini söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan bilgiye göre, İngiliz yetkililerin, 13 Aralık 2021'de Türkiye'ye yönelik savunma sanayisi ürünlerinde oluşturduğu listede değerlendirmeye tabi hiçbir ürün kalmadı, ürünlerin tamamı listeden çıkarılarak ihracat edilebilir hale geldi. (Kısa Dalga)