İBB'den Maltepe'de çöplerin toplanmasına savunma: "Grev kırıcı yakıştırması kabul edilemez"

İBB'den Maltepe'de çöplerin toplanmasına savunma: "Grev kırıcı yakıştırması kabul edilemez"
Maltepe Belediyesi’nde yaşanan grev nedeniyle biriken çöpleri İBB görevlileri toplamaya başladı. İBB'den yapılan açıklamada, "Halk sağlığının ve dengeli bir çevrede yaşamanın anayasal bir hak olduğu ve grev kırıcı yakıştırmasının salgın şartlarında kabul edilemeyeceği savunuldu.


Maltepe Belediyesi’nde yaşanan grev nedeniyle biriken çöpleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) görevlileri toplamaya baladı. İBB'den yapılan açıklamada, "Halk sağlığının ve dengeli bir çevrede yaşamanın anayasal bir hak olduğu" belirtildi. Bazı mahallelerde ise kadınlar, çöpleri toplayarak belediyeye destek verdi.

İBB'den yapılan açıklamada, ayrım yapmadan 39 ilçe belediyesi sakinlerine aynı mesafede ve eşit hizmet götürüldüğü ifade edildi. Son günlerde Maltepe ilçesinden çok sayıda vatandaşın temizlik ve çöp toplama konusunda yaşanan olumsuzluklardan şikayetçi olduğu belirtilen İBB açıklamasında, "Pandemi döneminde temizlik koşullarının taşıdığı hayati önem nedeniyle, bu şikayetlere İBB’nin kayıtsız kalması, toplum sağlığı açısından mümkün değildir. Bu sebeple, grev hakkına saygı duymakla birlikte, Maltepe’de toplum sağlığını tehdit eden unsurlar İBB iştiraki İSTAÇ marifetiyle toplanmaktadır" denildi.

Anayasa maddesiyle savunma

Anayasa’nın “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” hükmünün hatırlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir. Anayasa da yer alan hükümler devlete ve vatandaşa birer tavsiye değil, uyulması zorunlu, müeyyideye bağlanmış en üst hiyerarşik kurallar bütünüdür.

Büyükşehir sınırları içinde çevrenin korunması genel yetkisi 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. maddesinin (i) bendi uyarınca Büyükşehir ' verilmiştir.

Yine, 1593 Sayılı Hıfzıssıha Kanunu’nun çeşitli maddeleri, çevre ve toplum sağlığının korunması konusunda belediyeleri yetkili kılmaktadır. Bu çerçevede; grev nedeniyle Maltepe ilçesinde toplanmadığı için, çevre sağlığına zarar veren ve salgın hastalık üreme ve yayma riski taşıyan çöplerin toplanmasına, Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda bulunan ana arterler ve meydanlar öncelikli olmak üzere, katkı sağlanmaktadır."

"Grev kırıcı yakıştırması kabul edilemez"

Bazı çevrelerce İBB’ye yönelik "grev kırıcı" yakıştırması yapılmasının, içinde bulunulan salgın koşullarında kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada, "Bu yakıştırmayı, İBB ailesi olarak sözün sahiplerine iade ediyoruz. Maltepe Belediyesi’nin temizlik işçilerinin hak ettiği ücreti alması konusunda da ilgili kurumla İBB olarak görüşmelerimiz devam etmektedir. Arzumuz, bir an evvel bu grevin tarafları memnun edecek şekilde sona ermesidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe ya da parti farkı gözetmeksizin, toplumun genelini ilgilendiren sorunlara her yerde güçlü bir şekilde müdahale etmeye devam edecektir" denildi.

Çöp toplayan kadınlara teşekkür

Bu arada, Maltepe Belediye Başkanı Ali kılıç da sosyal medya hesabından, belediyeye destek amacıyla çöp toplayan kadınların görselini paylaşarak, "Her koşulda yanında olduğumuz, her koşulda yanımızda olan Maltepe’de değişimin öncüsü kadınlara günlerdir verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Birlikte Başaracağız" açıklamasını yaptı.

Gündem