Isparta KYK yurdunda gıda zehirlenmesi: 117 öğrenci hastaneye kaldırıldı

Isparta KYK yurdunda gıda zehirlenmesi: 117 öğrenci hastaneye kaldırıldı
Isparta Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını ve valilik tarafından başlatılan idari incelemenin devam ettiğini bildirdi.

Isparta'da Süleyman Demirel Üniversitesi Doğu Yerleşkesi'nde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı Bediüzzaman Said Nursi Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan 117 öğrenci, yedikleri yemekten zehirlendi.

Öğrenciler, akşam yemeğinden sonra mide bulantısı, karın ağrısı, ishal gibi şikayetlerle hastaneye başvurdu. Öğrenciler acil servislerde tedavi edilerek taburcu edildi.

​Isparta Valiliği, yaptığı açıklamada, Bediüzzaman Said Nursi Yurdu A, B, C ve D bloklarda kalan öğrencilerden mide bulantısı, karın ağrısı, ishal gibi şikayetlerle Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Isparta Şehir Hastanesi ve Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne toplam 117 öğrencinin başvurduğu kaydedildi.

Hastanelere başvuran öğrencilerin tamamının acil servislerde yapılan tedavilerinin ardından taburcu edilerek yurtlarına gönderildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Hastane acil servis hekimlerinden alınan bilgilere göre durumu ciddi olan ve yatarak tedavi gören öğrencimiz bulunmamaktadır. Hastanelere müracaat eden öğrencilerimiz şikayetlerine sebebiyet veren sağlık sorunlarının 11 Kasım tarihinde yedikleri akşam yemeğindeki gıdalardan kaynaklanmış olabileceğini ifade etmişlerdir. Bediüzzaman Said Nursi Yurdu yemekhanesinde toplam 1231 öğrencinin akşam yemeği yediği tespit edilmiştir. Bahse konu yemekte öğrencilere verilen gıda numuneleri ve su numuneleri Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerekli incelemeler yapılmak üzere teslim alınmıştır. Konu ile ilgili olarak; Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmış olup valiliğimiz tarafından başlatılan idari inceleme devam etmektedir" denildi. (DHA)