İsrail'e tepki göstermek için kolayı yasaklayan Ordu Belediyesi, enerji antlaşmasını iptal etmedi

İsrail'e tepki göstermek için kolayı yasaklayan Ordu Belediyesi, enerji antlaşmasını iptal etmedi
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Hilmi Güler, belediyeye ait tesislerde ve sosyal marketlerde İsrail ürünlerinin satışını yasakladı ancak enerji antlaşmasını iptal etmedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Filistin'e yönelik saldırılarından dolayı İsrail'i boykot kararı aldı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Hilmi Güler'in getirdiği yasağın ardından Ünye ve Fatsa Belediyesi de İsrail ürünlerini boykot etme kararı aldıklarını duyurdu. Belediyeye ait sosyal market ve kafelerde İsrail ürünlerinin satışı yasaklandı.

Ürünlerin yasaklanmasına rağmen İsrail ile yapılan 150 milyon dolarlık enerji anlaşması ise iptal edilmedi. Artı Gerçek'e konuşan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, "İsrail konusunda gerçek bir tavır ortaya koymak istiyorsanız bu anlaşmadan başlamalısınız" dedi.

150 milyon dolarlık enerji anlaşmasını yürürlükte

İsrail ürünlerini boykot eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl İsrailli bir firmayla imzaladığı 150 milyon dolarlık enerji anlaşmasını ise iptal etmedi. Belediyenin iştiraklerinden Ordu Enerji (OREN) ile İsrailli Eco Wave Power (EWP) firması arasında imzalanan anlaşmaya göre, Ordu'ya Türkiye'nin ilk dalga enerjisi santralinin kurulması planlanıyordu. İsrail'in Ankara Büyükelçiliği de anlaşmayı X (Twitter) hesabından duyurmuştu.

'Sadece -mış gibi davranma örneği'

Konuya dair konuşan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, "Bunun adı perdenin önünde başka arkasında başka hareket ve tavır sergilemektir. 28 Ekim Cumartesi günü Ordu’da Cumhuriyetin 100. Yıl kutlamalarına katılmayarak İstanbul’a Filistin mitingine koşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in milyon dolarlık anlaşmayı iptal etmeyerek, marketlerde boykot kararı alması sadece -mış gibi davranma örneğidir" dedi.

Enerji yatırımına karşı olmadıklarını belirten Adıgüzel "Ancak ortada somut bir proje de yok. Bir çalışma da yapılmadı. İsrail konusunda bir tavır ortaya koymak isterseniz bu anlaşmadan başlamalısınız" çağrısı yaptı.

'Markette diş macununu boykot edeceğine ihaleyi iptal et'

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Sami Torun da "Markette diş macununu boykot edeceğine ihaleyi iptal et" diyerek, belediyeye tepki gösterdi.

Torun, "Ordu Büyükşehir Belediyesi ile İsrailli firma arasında 150 milyon dolarlık bir anlaşma imzalandı. Bütün tepkilere rağmen bu anlaşma devam ediyor. Eğer boykot çağrısında samimiyseniz bu anlaşmayı da iptal edin" dedi. (Kısa Dalga)