İstanbul Valiliği Dersimlilerin pikniğini 'milli güvenlik' gerekçesiyle yasakladı

İstanbul Valiliği Dersimlilerin pikniğini 'milli güvenlik' gerekçesiyle yasakladı

İstanbul Valiliği, 32 yıldır düzenlenen 'Dersimliler Birlik ve Dayanışma Pikniği'ni yasakladı

Dersim Dernekleri Federasyonu'nun (DEDEF) İstanbul Aydos Ormanı’nda planladıkları piknik İstanbul Valiliği tarafından "milli güvenlik, kamu düzeninin korunması" gerekçeleri ile yasaklandı.

DEDEF, tüm hazırlıkları yaptıkları pikniğe 24 saat kala kendilerine iletilen yasak kararına tepki gösteren bir açıklama yayımladı.

"Dersim Halkının Birlik ve Dayanışma Pikniği yasaklanamaz!" başlıklı açıklama metni şöyle:

"32 yıldır geleneksel olarak yaptığımız Dersimliler Birlik ve Dayanışma Pikniğimiz, bu yıl 22 Mayıs 2022 Pazar günü İstanbul Aydos Ormanı’nda gerçekleşecektik. Piknik, İstanbul Valiliği tarafından pikniğe 24 saat kala keyfi bahanelerle yasaklanmıştır. 32 yıldır bu ve benzeri etkinliklere böylesi bir gerekçe yaratılmamış, 32 yıldır yapılan hiçbir piknik de herhangi bir sorun yaşanmamıştır. AKP'nin son yıllarda bu yasaklamaları ileri demokrasilerinin, safsatasının üründür.

"TEMEL HUKUK NORMLARININ İHLALİ"

Her şeyden önce bu kararın son güne kadar bekletilmesi; yapılan onca hazırlığın yok sayılarak, üyelerimizin pandemi nedeniyle bir araya gelme arzusunu ve en önemlisi ekonomik olarak çok ağır bir yük altına girmemiz sağlandıktan sonra bildirilmesi, yapılan işlemin her türden iyi niyetten uzak olduğunu göstermektedir. Öne sürülen gerekçelendirmede, Birlik ve Dayanışma “pikniğimizin güvenliğini alamadıkları!” böylesi olasılıklara karşı önlem almak, güvenlik içinde yapmamızı sağlamakla yükümlü olanların, bu gerekçelendirmeyi demokratik hakkımızın yasaklanması gerekçesi yapmaları, temel hukuk normlarının ihlalidir.

"KEYFİ YASAKLARLA HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ"

Son zamanlarda bu yasaklamaları, Dersim'de ki eylem ve etkinliklerdeki engellemelerde, Aysel Doğan’ın cenazesine yapılan baskılarda, Aynur Doğan ve Metin-Kemal Kahraman konserlerine yapılan yasaklarda ve nicelerinde de gördük. Bu keyfi yasaklamaları hep birlikte mücadele ederek durdurup engelleyebiliriz. Kısacası tarafımıza iletilen yasaklama gerekçesi her açıdan hukuki meşruiyetten, demokratik bir toplum ölçüsünde başvurulabilecek gereklilik ve ölçülülük gerekçelerinden bütünüyle yoksundur.

Kaldı ki toplanma hakkının, eğlenme hakkının, birlik ve dayanışma hakkının sınırlandırılması, Anayasa'nın 13. Maddesi gereğince "anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve ölçülülük ilkesine" aykırı olamaz. Oysa Pikniğimizin yasaklanması, bu barışçıl toplantı hakkımıza, demokratik toplum düzeninin, ölçüsüz bir sınırlamadır. Çünkü demokratik devlet olmanın birinci koşulu halkın beklenti ve temel haklarını güvence altına almak, ona yasakçı, boyun eğdirici bir zihniyetle yaklaşmaktan vazgeçmektir. Oysa bu yasaklama kararıyla mülki amirlik, bir kez daha Dersim halkının inancına, anadiline, doğasına saygı talebini, bunu dillendirme hakkını yasaklamış olmaktadır.

Vergi veren, yurttaşlık sorumluluklarını yerine getiren bir toplum olarak kendimizi ifade etme hakkımızın 30'lu ve 94’lü yıllardan farksız bir şekilde yasaklanmaya devam edilmesinin bizlere karşı hukuksuz bir kötü niyet göstergesi olduğunu kamuoyuna ilan ediyor ve kınıyoruz.

Bize reva görülen bu yasakçı, asimilasyoncu, hak tanımaz davranışlar için artık yeter diyoruz."

BASIN AÇIKLAMASI

Yasak kararına karşı yarın saat 09.00’da pikniğin planlandığı İstanbul Aydos Ormanı 6. Kapı girişinde, basın açıklaması yapılacağı belirtildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği'nin pikniği yasaklama kararı şöyle:

hj.jpg