İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'dan istifa edenlere gözdağı: 'Biz de gerekli açıklamaları yapmaktan geri durmayacağız'

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'dan istifa edenlere gözdağı: 'Biz de gerekli açıklamaları yapmaktan geri durmayacağız'
İYİ Parti'de istifalar devam ederken konuya ilişkin açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, "Bizim aramızdan ayrıldıktan sonra partimizi zedeleyici gerçek dışı iddialar ve ifadelerde bulunan arkadaşların bu değerlendirmelerine dikkat etmelerini istiyorum" dedi.

İYİ Parti Medya İlişkileri Başkanı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, yaptığı basın açıklamasında partide meydana gelen istifalara yönelik bir soruyu cevapladı.

Bir haftada 3 istifa

İYİ Parti 27. dönem İzmir Milletvekili Aytun Çıray, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Kafkas Dernekleri Federasyonu Onur Kurulu Üyesi Cahit Kale'nin de partiden istifa ettiğini duyurdu. İYİ Parti’de GİK üyesi Bahadır Erdem ve eski milletvekili Durmuş Yılmaz da geçtiğimiz hafta partiden istifa ettiklerini duyurmuştu. Kendisi de 6 Haziran'da İYİ Parti'den istifa eden Çıray, yaptığı paylaşımda, “Demokrasi mücadelesi için bir araya gelenler tek tek ayrılıyorlar" demişti.

'Bir başka partide yaşanan değişimi, almış olduğumuz karar açısından sebep sonuç ilişkisinde değerlendirmiyoruz'

İstifalara dair açıklama yapan Zorlu "Biz bir başka partide yaşanan değişimi, almış olduğumuz karar açısından sebep sonuç ilişkisinde değerlendirmiyoruz. Kurumumuzun aldığı karar nettir, 81 ilde aday çıkarma çalışmalarına devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde de yine bazı illerimizde adaylarımızın açıklanmakta olduğunu göreceksiniz. Bütün ülke sathında ülkemizde alternatif siyaseti, bizimle yol yürüyecek bütün vatandaşlarımızı da bu konuda bizimle birlikte hareket etmeye çağırıyoruz" dedi ve şöyle devam etti:

'Biz özellikle milletimize bir taahhütte, bir yolculuk hedefinde bulunduk'

"Biz özellikle milletimize bir taahhütte, bir yolculuk hedefinde bulunduk. Bu da şuydu: Sayın Genel Başkanımız her parti ayrı ayrı seçime girsin dedi. Çünkü iki yumruk arasına sıkıştırılmış bir Türkiye portresi, bizi hızla gördüğümüz gibi, milletimize yakıştırılamayacak, hak etmediği bu tür olaylarla karşı karşıya bırakıyor."

'Biz eleştiriye en açık siyasi partiyiz'

"Biz bu yolculuğa devam ederken, kimsenin bize bir baskı aracı olarak herhangi bir argümanı kullanmasına izin vermeyeceğiz. Bu anlamda bizden arkadaşlarımız ayrılabilirler, başka partilerde siyaset yapmak isteyebilirler. Bizimle ilkesel bir ayrılık yaşayabilirler. Biz eleştiriye en açık siyasi partiyiz."

'Biz de gerekli açıklamaları yapmaktan geri durmayacağız'

"Genel Başkanımız özellikle ayrılan arkadaşlarımızla ilgili bir değerlendirme yapmıyor. Bu nezaketi gösteriyor. Ama şunun özellikle bilinmesini istiyorum. Bizim aramızdan ayrıldıktan sonra partimizi zedeleyici gerçek dışı iddialar ve ifadelerde bulunan arkadaşların bu değerlendirmelerine dikkat etmelerini istiyorum. Çünkü İYİ Parti'ye yapılan bu saldırılara bu şekilde ortak olma niyetini taşıyanların karşısında biz de gerekli açıklamaları yapmaktan geri durmayacağız."