İYİ Partili eski GİK üyesi Koçak'tan Akşener iddiası: 'Devletten yüksek abiler gelip 'Yavaş'ı aday gösterin' dedi

İYİ Partili eski GİK üyesi Koçak'tan Akşener iddiası: 'Devletten yüksek abiler gelip 'Yavaş'ı aday gösterin' dedi
İYİ Parti kurucularından ve eski GİK Üyesi İsmet Koçak, 14-28 Mayıs seçimi öncesinde yaşananlara dair önemli iddialarda bulundu. Koçak, Akşener'in kendisine "Devletten yüksek abiler geldi, ‘Mansur Yavaş’ı aday gösterin’ talebinde bulundular" dediğini söyledi.

TV5 yayınına konuk olan İYİ Parti kurucularından ve eski GİK Üyesi İsmet Koçak, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in seçim öncesinde kendisine “Devletten yüksek abiler geldiler, İmamoğlu devleti bilmez, Mansur’u ikna edin aday yapın dediler” ifadelerini kullandığını aktardı.

'Akşener'in Altılı Masa'dan bu kadar sert kalkmasının bir nedeni de bu olabilir'

Koçak, Akşener ile arasında geçtiğini iddia ettiği konuşmayı şu sözlerle anlattı:

"Genel Başkan Akşener, 'Devletten yüksek abiler geldi. İki tane yüksek abi geldi. Ekrem Bey devleti bilmez. Mansur Yavaş'ı ikna edin, Mansur'u aday yapın' dedi. Ben de (Akşener) kendilerine dedim ki, 'Her işi ben mi yapmalıyım? Siz gidin ikna edin, aday yapalım' dediğini söyledi. Ve Mansur Bey o süreçte aday olmaya niyetlendi, yumuşadı gibi. Akşener'in Altılı Masa'dan bu kadar sert kalkmasının bir nedeni de bu olabilir. Mansur'un aday olması için olabilir."

'Devletin şeffaf ve kurumsal olması gereklidir'

(Program moderatörü Mustafa Yılmaz'ın 'İsim verdi mi?' sorusu üzerine) Devletten yüksek abiler. Devletten yüksek abiler kim olabilir? Biz sormadık, sorgulamadık. Şimdi bakın, bizim geldiğimiz gelenekte, biz devleti kutsarız. Geçmişte de kutsardık. Ben şimdi o düşüncede değilim. Kutsal olan, insanlardır, insan haklarıdır. Devletin şeffaf ve kurumsal olması gereklidir. Bugün Avrupa'da böyledir ve insanlar mutludur."

'Meral Hanım'ın bu tavrını biz eski refleksimizle, milliyetçi refleksimizle sorgulamadık ama...'

"Meral Hanım'ın bu tavrını biz eski refleksimizle, milliyetçi refleksimizle sorgulamadık. Ama, esasında biz iktidar olursak devlet biz olmuş oluyoruz. O zaman biz iktidar olmalıyız, adil ve şeffaf bir devlet ortaya koymalıyız. Madem ki devletten abiler, o zaman bırakalım, siyaset yapmanın bir manası yok, devletteki abiler idare etsinler. Mansur’u mu aday gösterecekler, Ekrem Bey'i mi aday gösterecekler kimi göstereceklerse göstersinler o zaman. Tüm bunlardan, maalesef Türkiye'de siyasetin nasıl yapıldığını da anlamış oluyoruz.” (Kısa Dalga)

Gündem