İzmir’in Kanal İstanbul’u davasında Bakanlığın kararı iptal edildi

İzmir’in Kanal İstanbul’u davasında Bakanlığın kararı iptal edildi
İzmir’in Kanal İstanbul’u olarak bilinen "Çeşme Projesi" kapsamında bölgede tarım alanlarının tarım dışı kullanılması için verilen kararı mahkeme iptal etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmak istenen İzmir’in Kanal İstanbul’u olarak adlandırılan Çeşme Turizm Projesi için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 26 Nisan 2022 tarihinde bölgedeki yaklaşık 4 bin 800 hektarlık tarım arazisinin tarım dışı kullanıma açması sonrası Ziraat Mühendisleri Odası dava açmıştı.

Açılan dava sonuçlandı. İzmir 7.İdare Mahkemesi tarafından görülen davada mahkeme Bakanlığın kararını iptal ettiğini duyurdu. Karar sonrası TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu basın açıklaması gerçekleştirdi.

'Rant projesine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz'

BirGün'de yer alan habere göre İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşen açıklamayı Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şube Başkanı Elvin Sönmez Güler okudu. Güler, mahkeme kararlarına uyulması gerektiğini belirterek, “İktidarın kentlerimize, yaşam alanlarımıza yönelik kar hırsı, rant baskısı bugünlerde tekrar dile getirilmektedir. Bizler bilimden, kamudan, doğadan yana bakan, toplum yararına mücadelesinden vazgeçmeyen meslek odaları olarak bir kez daha paylaşıyoruz. Çeşme Projesi ile ilgili olarak dün neredeysek, bugün de oradayız. Kentimizi, Yarımadayı, kamuya ait alanları ranta teslim edecek, halkın girişini engelleyecek, belli bir kesimin zenginleşmesi için önümüze konulan “turizm projesi ve kalkınma” adı altında rant projesine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

'Herkesi burada olmaya davet ediyoruz'

Güler şunları söyledi:

“Anayasa’nın 135. maddesinde TMMOB’a tanımlanan yetki ve görevler kapsamında halkımızın geleceğini tehlikeye atacak hiçbir kent suçuna karşı sessiz kalmayacak, toplumun ve doğanın ortak yararı için mücadelemize inatla devam edeceğiz. Kamuoyu tarafından da bilindiği üzere meslek odalarımız, kamuyu ilgilendiren her uygulamayı bilimsel ve hukuki yönden inceleyerek, uygulayıcısı kim olursa olsun, kamu yararına hizmet etmeyen uygulamalara itiraz etmiş ve davalar açmıştır; açmaya devam edecektir. Yaşanabilir kentler için; yaşamın bugünü ve geleceği için, yaşamına sahip çıkan, emekten ve doğadan yana tüm kurum ve kuruluşları akıl dışı girişimlere karşı ortak mücadeleye davet ediyoruz. Biz mücadelenin parçasıyız, herkesi burada olmaya davet ediyoruz.” (Kısa Dalga)