1371 gazetecinin sarı basın kartı yenilenmedi

1371 gazetecinin sarı basın kartı yenilenmedi
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın, 1.371 gazetecinin başvurmasına rağmen basın kartlarını yenilemediği ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca'nın soru önergesine verilen yanıtta "İptal edilmesi başvuru sahibinin bir daha basın kartı alamayacağı anlamı taşımamaktadır. Aksine eksikliklerin giderilmesi halinde başvurular olumlu değerlendirilecektir” denildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın, 1.371 gazetecinin başvurmasına rağmen basın kartlarını yenilemediği ortaya çıktı. Reddedilen başvurularla ilgili “İptal edilmesi başvuru sahibinin bir daha basın kartı alamayacağı anlamı taşımamaktadır. Aksine eksikliklerin giderilmesi halinde başvurular olumlu değerlendirilecektir” açıklaması yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) basın kartı iptal edilen, kartları yenilenmeyen, başvuruları reddedilen ya da bekletilen gazetecileri sordu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın ve Yayın Dairesi Başkanlığı Karaca’nın soruları üzerine şu bilgileri paylaştı:

- Basın mensupları tarafından, basın kartlarının yenilenmesi sürecinde 10 bin 486 başvuru yapıldı.

- Basın kartı yenileme başvurularına istinaden düzenlenen kart sayısı 9 bin 115.

- Başvuru sayısıyla düzenlenen kart sayısı arasındaki fark; bir kısım başvuruların inceleme sürecinin devam etmesinin yanı sıra değerlendirme süreci devam ederken basın mensubunun işten ayrılması, vefatı, başvuru yapılan kurumdan/unvandan başka bir kurumda/unvanda çalışmaya başlaması, adli sicilinde basın kartı almasına engel bir durum ortaya çıkması gibi nedenlerle başvurunun iptal edilmesinden kaynaklanmaktadır.

- Bu başvuruların iptal edilmesi başvuru sahibinin bir daha basın kartı alamayacağı anlamı taşımamaktadır. Aksine eksikliklerin giderilmesi halinde başvurular olumlu değerlendirilecek.

- Yenileme kapsamında yapılan başvurulardan değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 220.

- Basın kartı 14.12.2018 tarihinden 31.12.2020 tarihine kadar 1.238 adet basın kartı iptal işlemi yapıldı. Basın kartı iptal işlemleri Basın Kartı Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde; işten ayrılma, kurumun kapanması, kart bilgilerinde değişiklik olması, kart süresinin dolması, yıpranmış kart başvurusu yapılması, unvan değişikliği, emeklilik, vefat vb. gerekçelerle yapılıyor.

- 09 Mart 2021 itibarıyla basın kartı sahibi basın mensubu sayısı ise 15 bin 145.

Basın Komisyonu'nda kimler var?

CHP’li Karaca, CİMER’e; “Basın Kartları Yönetmeliğinin iptal edilerek basın kartları konusunun kanun kapsamında düzenlenmesi düşünülmekte midir? Basın kartlarının Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilmesinin durdurulması düşünülmekte midir?  Basın kartları başvurularını değerlendiren komisyon yapısında STK’lara da yer verilebilecek bir değişiklik yapılması planlanmakta mıdır?” sorularını da yöneltmişti.

İletişim Başkanlığı ise bu sorulara “Basın Kartı Komisyonu basın sektörü paydaşlarını temsil edecek şekilde oluşturulmuştur” yanıtını verdi.