Kılıçdaroğlu'ndan HDP'ye kapatma davası yorumu: "Bahçeli'nin hoşuna gitsin diye yapıyorlar"

Kılıçdaroğlu'ndan HDP'ye kapatma davası yorumu:  "Bahçeli'nin hoşuna gitsin diye yapıyorlar"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Diğer partilerin de kapatılmasını istemeyiz. Zorla partiyi kapatmak istiyorlar. Niye zorla yapıyorsunuz bunu? Bahçeli'nin hoşuna gitsin diye yapıyorsunuz bunu. Bahçeli teslim almış bunları" dedi.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu FOX TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında soruları yanıtlıyor. Kılıçdaroğlu, AKP kongrelerinden, HDP'nin kapatılması istemine, yeni kabine ve Gezi Parkı tartışmalarına kadar gündemdeki birçok konuşu değerlendirdi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Biz böyle bir kurultay yapmadık, insanımıza saygı duyduk"

Sağlık Bakanı doktor, herkesi uyarıyor, kalabalık yerlerde durmayın diyor. Söyleyen kim doktor, yapmayan kim doktor. Sağlık konusunda yetkili olan doktor mudur, sağlık konusunda yetkili olan tıbla ilgili alakası olmayan kişi midir...

Biz böyle bir kurultay yapmadık, insanımıza saygı duyduk. Sadece delegeler geldi, gazeteciler için ayrı salonlar yarattık. Sağlık konusunda ne gerekiyorsa onları yaptık. İnsana değer vermiyorlar. Hiç olamazsa kendi delegelerine duy ya. 

Adamların dünyadan haberi yok, muhtar dünyasından haberi yok. Bazı mahallelerin nüfusu ilden büyük. Bayburt merkezinden büyük mahalle var. Oradan çok daha büyük olan bir muhtarlık tek başına mahalleyi yönetiyor, bu muhtarın bir yardımcısı bile yok. Vekillerin danışmanları var... 

Erdoğan ne derse desin, muhtara hem bütçeyi hem de yardımı vereceğim. 

"Sağa kaydı" eleştirileri

Parti adı üstünde Cumhuriyet Halk Partisi, benim değil halkın partisi. Yok sağa kaydı yok sola kaydı bunların tamamı asparagas. Cumhuriyet Halk Partisi, geniş kitlelere açılıp bütün sosyal kimliklerle ilişki kurduğu anda rahatsızlıklarını dile getiriyorlar.

21. yüzyılın Türkiye'si 18. yüzyılın kavramlarıyla yönetilemez. Türkiye Cumhuriyeti'nde 21. yüzyılın sorunlarını çözmek için yeni kavramlar bulmak zorundayız. 21. yüzyılın temel kavramı demokrasidir, sağ sol kavramları yok burada. Biz demokrasiyi savunuyoruz, birileri de otoriter meseleleri.

450 milyon doları kim aldı?

Şimdi, en büyük voleyi vuranlar dolarcılar ve tefeciler. Yani bu işin zarar göreni sizsiniz, benim, emeklidir, esnaftır, köylüdür toplumun her kesimi zarar görüyor. Ama bir avuç insan bundan kar ediyor.Bu manipülasyondur. Naci Ağbal görevden alındı, 450 milyon dolar el değiştirdi. Birileri dolar aldı ucuzdan, artınca sattı. 

128 milyar dolar da aynı şekilde satıldı. Merkez Bankası parayı satarken ihale açıyor, dolar satacağım diyor. 128 milyar doları kime sattı, yayınlamıyorlar. 

Niye yayınlamıyorlar? Birilerine kaynak aktarılıyor. Cuma günü bir günde 450 milyon doları kim aldı? 

128 milyar dolar milletin hazinesindeyse, göstersinler Merkez Bankası'ndan... Kime verdin sen bu 128 milyar doları? Kime sattın bu parayı?

3 ay için rakam vermiştim 254 bin kişiye ceza kesildi. Pandemi dönemi içinde bu tablo varsa, kongreleri yaptılarsa, oraları lebaleb doldurdularsa ve hiç kimseye ceza vermedilerse vatandaşın ne günahı var? Bütün cezalarını kaldıracağım, ödenmişse hepsini iade edeceğim. Örnek olması gereken kişinin yaptığı, ortaya koyduğuna bakın. Haklarını iade edeceğiz, söz verdim bunu yapacağım.Toplumda mağdur yarattığınız zaman siz sosyal devlet olmazsınız.

"Bunlar bakan değil"

Valla ne yaparlarsa yapsınlar, hiç kimse bunların kongreleriyle ilgilenmedi. Bu bakanların bir işlevi var mı. Bunlar bakan değil, bunlar seçimle gelmiş insanlar değil, atanan devlet memuru bunlar. Bakanların da suçu yok. Saray'dan gelen talimatı yapıyor. Tek adam hükümeti var. Her şeye bir kişi karar veriyor zaten. Devlette istişare kalmadı. 

"Erken seçim zorunlu"

Sonbaharda erken seçime gidilebilir. Götüremezler, bakın gecikilen her gün sıradan vatandaşa ağır maliyetler yüklüyorlar. Dolar bu kadar indi çıktı... Seçime gitmek zorundalar, gitmezlerse bu toplum çok daha ağır maaliyetler ödeyecekler. Devlet böyle mi yönetilir? 

"Nasıl engelleyim arayışı içindeler"

Taksim alanını yeniden halkın gezebileceği kültürel bir alana dönüştürmek istiyor Ekrem Bey. Şimdi, 'biz nasıl engelleyebiliriz' arayışı içindeler. Devlet kinle intikamla yönetilmez. Bunlar kötü bir şey yapıyorsa zaten halk cezasını verir bir daha seçmez. Ama bunlar iyi şeyler yapıyorlar.   CHP yapmasın biz yapalım diye uğraşıyorlar. Aile destekleri sigortası yapacağız. Şimdi bunu engellemek istiyorlar. 

"HDP ittifakta yok"

Muhalefet muhalefetle niye uğraşsın. Bizim görevimiz, ülkeyi kim yönetiyorsa, kaynakları kim kullanıyorsa, oturur masaya yatırırız onun üzerinden eleştiri yaparız. HDP ayrı parti biz ayrı partiyiz. Yanlışı olursa söyleriz. Meclis Genel Kurulu'nda yeri geldiğinde gerekli açıklamayı yaparım. Onlar istiyor ki, biz muhalefet birbirimize girelim ittifakı bozalım. HDP ittifakta yok, dört partiyiz biz; Demokrat Parti, Saadet Partisi, İYİ Parti CHP. 

Siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Diğer partilerin de kapatılmasını istemeyiz. Zorla partiyi kapatmak istiyorlar. Niye zorla yapıyorsunuz bunu? Bahçeli'nin hoşuna gitsin diye yapıyorsunuz bunu. Bahçeli teslim almış bunları.

"Kadına şiddeti savunuyorlar"

Bunlar kadına karşı şiddeti savunuyorlar. Kadın şiddet görmesin istiyoruz, kadın ikinci sınıf olmasın istiyoruz. 

Gündem