Kızını öldüren anneye istinaftan ret; 18 yıl dört aylık ceza Yargıtay'a gidecek

Kızını öldüren anneye istinaftan ret; 18 yıl dört aylık ceza Yargıtay'a gidecek

İzmir'de 29 yaşındaki kızını öldüren 59 yaşındaki kadına verilen indirim uygulanarak verilen 18 yıl 4 aylık ceza, istinafta hukuka uygun bulundu.

Buca Emniyet Müdürlüğü'ne 17 Mayıs 2021'de giden Ayşe Vural, kızını öldürdüğünü belirterek teslim oldu.

Laleli Mahallesi'ndeki eve giden ekipler, Zeynep Vural'ın cesediyle karşılaştı. Zeynep'in boğularak öldürüldüğü tespit edildi.

Gözaltına alınan Ayşe Vural tutuklandı, eşi S. (70) ile oğlu Ö. (25) adli kontrol ile serbest bırakıldı.

İddianamede savcı, Ayşe Vural'ın eylemi tek başına yapmasının mümkün olmadığını belirtti. Savcı ayrıca sanıkların ifadelerinde çelişkiler olduğunu vurguladı.

Üç sanık hakkında 'üstsoy veya altsoydan birine kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Baba ile kardeşi beraat etti

İzmir 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen yıl görülen davanın karar duruşmasında Ayşe Vural "Kızımı öldürmek istememiştim" diyerek beraati istedi. Eşi ile oğlu da aynı talepte bulundu.

Mahkeme heyeti, Ayşe Vural'ı 'alt soyu kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

'Zeynep'in psikolojik rahatsızlığı ve bağımlılığı nedeniyle aile bireylerine saldırgan tavırlar sergileyip darp ettiğini' belirten heyet, 'tahrik' ve 'iyi hal' indirimi de uyguladı.

Böylece Ayşe Vural'ın cezası 18 yıl 4 ay hapse çevrildi. Tutuksuz yargılanan sanıklar da beraat etti. Karar, taraf avukatlarının itirazıyla istinaf mahkemesine taşıdı.

Yeniden yargılama yok

Dosyayı görüşen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4'üncü Ceza Dairesi, duruşma görülmeksizin inceleme yapılmasına karar verdi.

Daire, deliller, mahkemenin inanç ve takdiri, oluş, buna göre niteleme ve buna bağlı uygulama doğrultusunda Ayşe Vural için verilen cezanın doğruluğuna kanaat getirdi.

Diğer sanıklar için gösterilen delillerin mahkumiyete yeter derece ve nitelikte bulunmadığını vurgulayan daire, istinaf talebinin yerinde görülmediğine hükmetti.

Daire ayrıca Ayşe Vural'ın tahliye talebini reddetti. Ayşe Vural'ın avukatı Mehmet Ali Orman ise kararı Yargıtay'a taşıyacaklarını belirtti. (DHA)