Kocaeli'de AKP’li belediyeden Kürtçe Don Kixot oyununa engel

Kocaeli'de AKP’li belediyeden Kürtçe Don Kixot oyununa engel

AKP’li Çayırova Belediyesi, Amed Şehir Tiyatrosu’nun Kürtçe 'Don Kixot' oyunu için sözleşme yapılmasına rağmen salon vermeyerek engelledi.

Şanoya Bajêr a Amedê (Amed Şehir Tiyatrosu) ekibi tarafından Miguel de Cervantes'in ‘Don Kişot’ kitabından Kürtçeye uyarlanan “Don Kixot” oyunu AKP'li Çayırova Belediyesi tarafından engellendi.

Seyme Organizasyon tarafından Kocaeli Çayırova Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde 28 Mayıs’ta sahnelenmesi planlanan oyun için salon sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen Çayırova Belediyesi “Başka bir organizasyona tahsis edildi” gerekçesini sundu.

Seyme Organizasyon, tiyatro oyununun yasaklandığını dijital medya hesabından duyurdu:

"Kocaeli'de 28 Mayıs tarihinde @amedtiyatro'nun sahneleyeceği "Don kîxot" oyunu için salon sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen Çayırova Belediyesi'nce tarafımıza salonun başka bir organizasyona tahsis edildiği bilgisi verilmiştir.

13 Mayıs akşamı 22.30'da, mesai saatleri dışında, telefonla tarafımıza aktarılan bu bilgi yaptığımız sözleşmeyi ihlal eden bir tutumdur. Kocaeli ilinde Don Kîxot oyunu ve Aynur Doğan konseri için verilen bu kararlar Kürt kültür ve sanatına dönük kabul edilemez bir yaklaşımdır.”

Kürt sanatçı Aynur Doğan'ın Kocaeli'de vereceği konser de benzer gerekçelerle yasaklanmıştı. (MA)