Komançero çetesinin uçağına çarpan kuş sürüsü...

Komançero çetesinin uçağına çarpan kuş sürüsü...
Komançero çetesinin lideri, İstanbul Atatürk Havaalanı’ndaki uçağın içine kadar götürülüp Avusturalya polisine teslim ediliyor. Ancak sonra geri dönüyor...

Kısa Dalga - Avustralya, Interpol üzerinden mavi bültenle aradığı uyuşturucu kaçakçısı ve Komançero (Comancheros) motosiklet çetesi lideri Mark Douglas Buddle’ın suç ortağı ‘Alameddine’ suç örgütünün lideri Masood Zikria 1 Şubat 2023'te İstanbul’da yakalanmıştı. 29 Aralık 2023’te Avustralya’ya sınırdışı edilmişti.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında "Size film gibi yakalanma hikâyesini anlatmayacağım. Tam aksine filmlere taş çıkartan bir iade süreci aktaracağım" diyerek özetle şunları yazdı:

"Bu aktardığım bilgi bir senaryo değil, devletin resmi kayıtlarında yer alan bir gerçek. Komançero çetesinin liderinin yakalandığı haberi Avusturalya devletine bildirince heyecanlanıyorlar. Üst üste “Gerçekten mi yakaladınız?” diye soruyorlar.

Karşılıklı incelemenin ardından yakalanan şahsın o olduğuna ikna oluyorlar. Asıl olay iade sürecinde yaşanıyor.

Uçak dolusu özel harekâtçı

Avusturalya polisi özel bir uçakla geliyor. Peki, ‘Komançero çetesinin liderini almaya kaç polis geliyor’ diye sorsam, ne yanıt verirsiniz?

Üç ya da beş kişi değil mi? Yok. Tam 60 özel harekât polisi ile geliyorlar.

Komançero çetesinin lideri, Türk polisi tarafından İstanbul Atatürk Havaalanı’ndaki uçağın içine kadar götürülüp Avusturalya polisine teslim ediliyor. Peki burada ilginç olan ne diyeceksiniz?

Zaten ilginç olaylar ondan sonra başlıyor. Türkiye, ‘çete liderini teslim ettik, uçak Avusturalya’ya doğru gidiyor, en geç 24 saat sonra paket ülkesine ulaştı’ mesajı gelir diye beklerken, kısa bir süre sonra uçağın Atatürk Havalimanı’na geri dönüş yapmak istediği mesajı alınıyor.

Uçak, İstanbul’a doğru rotasını çevirmiş ve acil iniş izni istiyor.

Haber süratle İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya iletiliyor. Ali Yerlikaya bu işte bir bit yeniği olabileceğini düşünüyor. Çete liderini İstanbul’a inen uçaktan kaçırmak gibi bir plan yapılmış olabileceğinden endişe ediyor.

Uçağa çarpan kuş

Süratle uçakla irtibat kuruluyor. Pilotlar uçağın kuş sürüsüne daldığını, camın, motorların ve kanadın zarar gördüğünü, bu şekilde uçmalarının mümkün olmadığını söylüyorlar. Bu yanıt tam ikna etmiyor. Kuşkular sürüyor.

Türk havacılık yetkilileri ile güvenlik birimleri, uçakla tekrar irtibat kuruyor. Bu kez verilen bilgiler daha ikna edici geliyor. Bu arada uçak burnunu İstanbul’a doğru çevirmiş geliyor.

Uçağın inişine izin veriliyor. Komançero çetesini taşıyan uçak, gözlerden uzak bir yere çekiliyor ve etrafı sarılıyor.

Uçuş görevlileri, çete liderini güvenlik birimlerimize tekrar teslim edip uçağın camındaki sorunu çözmek istediklerini bildiriyorlar. O sırada İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talimatı devreye giriyor.

Ali Yerlikaya, “Uçağın içindekilerin tüm ihtiyaçları karşılanacak ama uçaktan bir kişi dahi inmeyecek” diyor.

Müzakereler sonucunda uçuş ekibi bunu kabullenmek zorunda kalıyor. Çünkü karar kesin.

Bu arada Avustralya’dan ikinci uçak geliyor. İki gün boyunca uçaktakilerin temel ihtiyacı karşılanıyor. Ama uçaktan bir kişinin dahi dışarı çıkmasına izin verilmiyor. Sadece havalandırma için kapılar açılıyor. Uçağın etrafında Türk özel harekât polisleri tetikte bekliyor. İki günün sonunda Avusturalya’nın en çok aranan gangsteri yeni uçakta bu ülkeye doğru yola çıkıyor. Uçak Türk hava sahasını terk edene kadar izleniyor." (Haber Merkezi)

Gündem