Konteynerde hizmet veren aile hekimlerine 'çıkın' baskısı

Konteynerde hizmet veren aile hekimlerine 'çıkın' baskısı
Şanlıurfa'da depremde hasar görmesi nedeniyle konteynerde hizmet veren bir Aile Sağlığı Merkezi'nde çalışan hekimlere İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 'çıkın, başka yer bulun' baskısı yapılıyor.

ESRA TOKAT


6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar gören Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde bulunan Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi konteynerde hizmet vermeye devam ediyor. Ancak Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, konteynerin koşullarının yetersiz olması nedeniyle burada çalışan aile hekimlerine 'konteynerden çıkın, başka yer bulun' dayatmasında bulunuyor.

Konuya dair Kısa Dalga'ya konuşan Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Bulut Ezer, " İl Sağlık Müdürlüğü’nün hekimlere bu konuda ciddi bir baskısı var. Aslında İl Sağlık Müdürlüğü’nün ve Valiliğin bir yer göstermesi, yardımcı olması gerekir" yorumunda bulundu.

'Hekimlerimize baskı yapılarak bu süreç yürütülüyor'

Ezer şunları söyledi:

"Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi konteynerde hizmet veriyor hasar gördüğü için. Burada ise ciddi bir sıkıntı var. Hekim arkadaşlarımızın konteynerin koşullarının yetersiz olması nedeniyle buradan çıkmaları ve yer bulmaları isteniyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nün hekimlere bu konuda ciddi bir baskısı var. Fakat depremden hasar gören bir ASM burası. Aslında İl Sağlık Müdürlüğü’nün ve Valiliğin bir yer göstermesi, yardımcı olması gerekir. Tam tersi hekimlerimize baskı yapılarak bu süreç yürütülüyor.”

dr-bulut-ezer.jpeg
Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Bulut Ezer

‘Harran İlçe Devlet Hastanesi ne zaman açılacak bilinmiyor’

Kentte devam eden diğer sağlık sorunlarını da anlatan Eser, “Harran İlçe Devlet Hastanesi depremden zarar gören bir hastanemizdi. Şu anda sadece acil hizmetler veriliyor, acil hizmetler ve poliklinik hizmetleri dışında komplike ameliyatlar ve benzer şeyler yapılamıyor. Yenisinin yapılması bekleniyor ve bu da uzun bir zaman alacak ve İl Sağlık Müdürlüğü’de hala bir tarih vermedi. Harran’daki bütün hastalar genelde merkeze gönderiliyor” dedi. Ezer şunları söyledi:

'Sağlık kurumları inşa edilirken fizibilite çalışmaları yapılmalı'

Bulut, “Sağlık kurumları inşa edilirken yapılan alanların fizibilite çalışmalarının yapılmış olması gerekir. Herkesin ulaşabileceği uygun bir zemine yapılmalı. Çünkü afet dönemlerinde sağlık kurumlaının hizmetinin devamlılığı esastır, en çok ihtiyaç duyulan kurumlardır. Afet dönemlerinde bunlar da zarar görünce maalesef sağlık sistemi çöküyor. Sel ve deprem döneminde de benzer sıkıntıları yaşadık. Tarım arazilerine yapılan hastaneleri selde su bastı, Eyyübiye Devlet Hastanesi bunlardan biriydi. Hizmet veremedi bu dönemde. Harran Devlet Hastanesi yeni yapılacak bu yüzden fizibilite çalışmaları mutlaka yapılmalı” çağrısında bulunarak sözlerini sonlandırdı.