Kulis: CHP ve İYİ Parti, OHAL için yeni teklif sunacak

Kulis: CHP ve İYİ Parti, OHAL için yeni teklif sunacak

İYİ Parti ve CHP’nin OHAL’in üç ay yerine birer ay uzatılması teklifi sunacağı belirtiliyor.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 10 ilde bugün saat 01.00’den itibaren 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

OHAL kararının Anayasa’nın 119’uncu maddesi gereği Resmi Gazete’de yayınlandığı gün, “TBMM’nin onayına sunulması” gerekiyor.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında terör dışında, doğal afet nedeniyle ilk kez OHAL ilan edildiğini belirtti. Sarıkaya'nın yazısına göre İYİ Parti ve CHP liderleri OHAL'ın Meclis'teki oylaması için başka bir teklif götürecek. Sarıkaya'nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

(...) Konuya vakıf birçok kişiye dün sordum, doğal afet dolayısıyla Olağanüstü Hal kararı alınan bir dönem olmamış.

Türkiye’yi uzun yıllar etkisi altında bırakan, 19 bin kişinin ölümüne, 134 bine yakın evin yıkılıp, iki katının da hasar görmesine karşın, dönemin Başbakanı merhum Bülent Ecevit, OHAL kararı almak istemedi.

Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi Kanunu kapsamında afetle mücadele etme yoluna gitti.

Dolayısıyla terör dışında, doğal afet nedeniyle görünen o ki ilk kez OHAL uygulamasıyla karşılaşılacak…

OHAL’in nedeni olası yağmalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararı neden aldığına ilişkin de farklı görüşler söz konusuydu.

AK Parti grup yönetimi de dün ağırlıklı olarak bunun üzerinde çalıştı…

Toplantıda kararın alınmasının nedeni olarak yıkılan binalara sivillerin de müdahalede bulunması halinde cezai sorumlulukla karşılaşmamasının yanında en önemli gerekçe olarak olası yağmanın önlenmesi üzerinde duruldu.

OHAL ile gerekçede de bunlara yer verilmesi bekleniyor.

Çünkü sokağa çıkma yasağı ve asker gücünü kullanma yetkisi atanacak bölge valisine veya il valisinin emrine geçiyor.

Bölge valisi veya yetkili il valisi her türlü güç kullanımı dahil, dilediği kişi veya kişilerin depremde yetkilendirilmesini de sağlayabiliyor.

Ancak en çok yağma olaylarının engellenmesi üzerinde duruluyor.

Karar yarına kaldı

OHAL kararı, Anayasa’nın 119’uncu maddesi gereği Resmi Gazete’de yayınlandığı gün, “TBMM’nin onayına sunulması” gerekiyor.

Milletvekillerinin ağırlıklı bölümü deprem bölgesinde olduğu ve yeterli çoğunluk sağlanması için karar bu gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlandı ve yarın da (Perşembe) TBMM’de görüşülerek karara bağlanacak...

Zaten bütün bu nedenlerle deprem dolayısıyla önceki gün 13 Şubat tarihine kadar çalışmalara ara verilmesine ilişkin görüş birliği de karara bağlanmadı; AK Parti ve MHP çalışmalara devam edilmesi görüşünde birleşti...

Grubu bulunan bütün partilerin katılımıyla deprem yaralarının sarılmasına dönük ortak karar yayınlandı.

Akşener ve Kılıçdaroğlu görüştü

Bu gelişmeler olurken dün İYİ Parti lideri Meral Akşener, ortak tutum belirlemek için Hatay’da bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradı.

Kılıçdaroğlu ile birlikte olan CHP’lilerden gelen bilgilere göre iki lider kesin bir karara varmadı, kurmayların durum değerlendirmesi yapmasının daha doğru olacağı konusunda anlaştı.

CHP ve İYİ Parti kurmayları gün içinde yaptıkları görüşmede OHAL kararının seçim dahil ne gibi etkileri olacağı üzerinde durdu.

Anayasa gereği seçimin “ancak savaş halinde iptalinin veya bir yıl ötelenmesinin” söz konusu olabileceğine dikkat çekerek, OHAL’in bir etkisinin olmayacağına yönelik bir görüş ortaya çıktı.

Hemen belirtmeliyim ki CHP, OHAL kararına oy veren durumda olmak istemiyor.

Buna neden de daha önce alınan OHAL yetkilerinin kışlık otomobil lastiklerine ilişkin kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisinde de kullanılmış olması.

Bu kararın başka gerekçelerle de kullanılabileceğine yönelik endişeleri olduğu için “karara katılan” durumunda kalmaktan çekiniyor.

Hükümetin elinde Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan etme yetkisinin bulunduğunu, bunu da en üst seviyede kullandığını, dolayısıyla Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirler ve Yapılacak Yardımlara Dair Kanun kapsamında elinde geniş yetkilerin olduğunu belirtiyor.

İYİ Parti de CHP’nin bu çekincelerini haklı bulmasından dolayı olsa gerek bir ara formül geliştirdi.

Buna göre iki parti OHAL’in üç ay yerine birer ay uzatılmasını teklife hazırlanıyor.

Buna karşılık AK Parti “Karar artık verildi, bundan dönmek olmaz, biz üç ayda ısrarlıyız” yaklaşımı gösteriyor.

OHAL kararı salt çoğunlukla alındığı ve AK Parti ile destek vereceğini açıklayan MHP’nin milletvekili sayısı da yettiği için muhalefet katılmasa da kararın üç ay olarak alınması ihtimali yüksek görülüyor."

Yazının tamamı