İktidar kulisleri: Soylu haberlerden rahatsız... Yerlikaya'ya 'üzerine gelirler' uyarısı

İktidar kulisleri: Soylu haberlerden rahatsız... Yerlikaya'ya 'üzerine gelirler' uyarısı
Gazeteci Nuray Babacan, bugünkü köşe yazısında AKP ve Saray'a odaklanırken, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın son dönemki adımlarını, Süleyman Soylu'nun iktidara yakın medyadaki operasyon haberlerinde kullanılan dile ilişkin rahatsızlığını ve Saray'da görevine son verildiği öne sürülen danışmanlara ilişkin kulisileri aktardı.

Gazeteci Nuray Babacan, gazete Pencere'de bugün yayımlanan yazısında "Soylu iktidar medyasının ‘intisaplı’ ifadesinden çok rahatsız olmuş" iddialarına yer verdi.

Erdoğan'ın danışmalarından ayrılcak olanların Ocak ayına kadar izinli olduğu da belirtilen yazıda İçişleri Bakanı'nın 29 Ekim ve 10 Kasım'daki duyarlılığının dikkat çekici olmasının AKP içinde sorunlara neden olabileceğine işaret ediliyor.

Yerlikaya'nın İçişleri Bakanı olduktan sonra başlayan operasyonlardan sonra AKP'ye yakın medyada kullanılan "bağlantılı" dilin Süleyman Soylu'yu rahatsız ettiği öne sürüldü.

Babacan'ın yazısında şunlar kaydedildi:

Gazze savaşı, AYM krizi derken siyasetin renkli kulislerinden uzaklaştık. Bakanların performansları ve eski bakanların yeni ruh hallerine ilişkin çarpıcı iddialar konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı danışmanları da dikkat çekici. Hatta, sarayda vedalaşılmasına karar verilen bazı danışmanların, ocak ayına kadar izin istediği aktarılıyor.

İçişleri hep gündem

Önce Cumhuriyetin 100. yılına gösterdiği hassasiyet, ardından 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümüne yönelik duyarlılık, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın bir kez daha dikkat çekmesine neden oldu. Atatürk’e hakaret edenlere açılan soruşturmalardaki artışı bakanla ilişkilendirenler var. Ancak, muhalefetin takdirini kazanan bu faaliyetlerin AKP içinde farklı yankıları var.

Hesaplar başka

Yerlikaya’nın isminin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçirilmesini, önünü kesme çabası olarak yorumlayanlar bulunuyor. Bu kulis bilgisinin parti içindeki bazı gruplar tarafından bilinçli olarak yayıldığı söyleniyor. Yerlikaya, İstanbul adaylığı tercihinin olmadığını medyayla bu nedenle paylaşmış. Son karar vericinin Erdoğan olduğunu unutmamak gerekir. Bakanın, “Ben Atatürk ve Cumhuriyet konusunda ezelden beri var olan görüşlerimi dile getiriyorum. Tavrımda hiçbir değişiklik yok” dediği belirtiliyor. Parti içinde, “çok dikkat çekme üzerine gelirler” uyarılarının yapıldığını da aktaralım.

Soylu’nun sitemi

Konu, İçişleri Bakanlığı’ndan açılmışken, başlığımıza konu olan eski bakan Süleyman Soylu’ya gelelim. Soylu’nun özellikle iktidar medyasına çok içerlediği iddia ediliyor. Kulis bilgilerine göre, son mafya operasyonlarına ilişkin haberler yapılırken, kendisiyle ‘intisaplı’ ifadesinin kullanılmasından çok rahatsız olmuş Soylu. İntisaplı biliyorsunuz bağlantılı-ilişkili demek.

Medya bağımsız omazsa…

Yıllarca kendisine verilen sınırsız desteği sorgulamayan Soylu, yanlışları ve eksiklerini görmezden gelen iktidar medyasının, bu hızlı tavır değişikliğine kızmış. Her gün söz hakkı verilmeden yerden yere vurulan muhalefet gibi her AKP’li bir gün bunu tadacak anlaşılan. Objektif ve bağımsız olunmayınca, gelen her yeni bakan hak etse de etmese de yüceltilip, giden yok ediliyor. Basın etiğine hiç girmiyorum bile.

Şimdilik beklemede

Soylu, şimdilik İstanbul Milletvekili olmanın gereği dışında bir şey yapmıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı istese de şansı olmadığını biliyor. Bir kez daha Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan siyasette olduğu sürece de bu pozisyonunu koruyacağı, tüm hesaplarını sonrası için yaptığı anlatılıyor.

Süre isteyen danışmanlar

Zaman zaman partinin genel politikalarına ve genel merkeze ters düşen saray danışmanlarının durumu ayrı tartışma konusu. Bir kısmı istifa ettirilerek uzaklaştırılan danışmanlardan birkaçının daha yerinin sallantıda olduğu konuşuluyor. Erdoğan’ın veda etmek istediği bazı danışmanların, ocak ayına kadar süre istediği anlatılıyor. Yeni yılda bir grup danışmana daha veda edilirse şaşırmayız. Ama bunlar, bağımsız hareket ettikleri için parti yönetiminin tepkisini çeken o çok tartışmalı isimler olur mu bilinmez… (Kısa Dalga)