Mahsun Kırmızıgül'ün paylaşımı sonrası depremzedelere çadır sözü!

Mahsun Kırmızıgül'ün paylaşımı sonrası depremzedelere çadır sözü!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından evsiz kalan 100'den fazla insan, Hatay’'da bir muz serasında yaşamlarını sürdürüyor. Kızılay yetkilileri, Mahsun Kırmızıgül'ün paylaşımından sonra çadır getireceğini serada kalanlara söyledi.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde 50 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, 100 binden fazla kişi yaralanmıştı.

Depremde yüzbinlerce ev kullanılamaz hale gelince, çok sayıda kişi çadır ve konteynerlerde yaşamlarını sürdürmeye başlamıştı.

Sanatçı Mahsun Kırmızıgül, geçen çarşamba günü sosyal medya hesabındaki paylaşımda, Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Kuşalanı Mahallesi sakinlerinin yaşadığı çadır sorununa dikkat çekti.

Kırmızıgül şunları yazdı: “Eski bir muz serasının içinde çoluk çocuk, hamile kadınlar ve yaşlı insanların da olduğu 200 kişi, tam 44 gündür yaşamaya çalışıyorlar. Gittim, gördüm ve inanın çok üzüldüm. Tuvaletleri, banyoları, çadırları yok... Kızılay ve AFAD lütfen göreve.”

En temel ihtiyaçları eksik

Serada yaşayan doğma büyüme Samandağlı Meryem Uzel, “Kaynım yaptı, bıraktı burayı bize. Yalnız bana değil, tüm komşulara. Depremden fazlasıyla korktuk. Yağmurda çamurda yolda koştuk. Kaynım çağırdı 'Gelin, buraya, yatın' diye. Böyle yerleştik yani. Saymadım ki, 50 - 100 bilmiyorum. Mahsun Kırmızıgül sesimizi duyurdu. Lavabo, tuvalet, banyo istiyoruz. Geç kaldılar” dedi.

Kızılay paylaşımdan sonra 'Çadır getireceğim' demiş

Leyla Deve, Kırmızıgül gelmeden önce hiçbir yetkilinin kendilerine ulaşmadığını dile getirerek şunları söyledi: “Biz 25 gündür burada kalıyoruz, kimse bize bir çöp poşeti vermedi. Mahsun Bey geldi, ünlü olduk. Mahsun Bey’den sonra bizim çadır talebimiz oldu, geldi de. Kızılay da geldi bugün (dün), ihtiyaçlarımız var. Kızılay geldi, baktı, araştırdı; getireceklermiş. Biz bu kadar kalabalığız. Gerçeği gördünüz, bir şey demek gerekmiyor. Biz burada 170 kişi kadar kalıyoruz. Hepsi çocuklu."

Konteyner talep ediyorlar

Özlem Yıldırım, deprem sırasında 11 günlük bebeği ve diğer iki çocuğuyla hasarlı evinden çıkmak zorunda kaldı.

Serada yaşamaya başladıklarını belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “Çocuklar için sağlık, ilaç ihtiyaçlarımız oluyor. Bazılarını yardımdan temin etmeye çalıştık. Bazılarını kendi bildiklerimizle, çabalarımızla halletmeye çalışıyoruz. Yemek, su, gıda, giyim; en çok ihtiyaçlarımız olan şeyler. Tuvalet sıkıntısı oluyor. Onları genelde orta hasarlı binamızda kullanıyoruz. Orayı kullanmak zorundayız. Çadıra başvurduk ama işte çadır da ne kadar yeterli olur bu zamandan sonra bilmiyoruz. Çünkü yaz geliyor, içinde kalınmıyor. Dışarısı da bulunduğumuz yer çok güvenli değil. Konteyner gelebilirse tabii ki de çok güzel olur ama gelir mi bilmiyorum. Yani gelip hâlimizi görüyorlar. Gerekenleri, onların yapabildiklerini tabii ki de istiyoruz. Mahsun Bey’e ve AHBAP’a desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.” (ANKA)