Meclis grubu için 'yeni parti' önerisi tutmadı, Davutoğlu yeni formül arıyor

Meclis grubu için 'yeni parti' önerisi tutmadı, Davutoğlu yeni formül arıyor

Gelecek Partisi'nin Meclis'te grup kurulması için yeni parti önerisinin kabul edilmemesi üzerine parti liderlerinin yeni formül arayışında olduğu kaydedildi.

CHP listelerinden seçime giren DEVA Partisi 15, Gelecek Partisi ile Saadet Partisi 10’ar, Demokrat Parti ise 3 milletvekili kazanmıştı.

Meclis açılınca 38 milletvekili CHP’den ayrılarak partilerine dönecek. Partilerin grup kurmak için 20 vekile ulaşamaması nedeniyle dört partinin ittifakı gündemde.

Eğer dört parti grup kurabilirse Meclis Başkanlık Divanı'nda temsil edilme, meclis ihtisas komisyonlarında yer alma ve meclis kürsüsünde grup adına konuşma şansını da yakalamış olacak.

Hangi partide birleşecekler?

Serbestiyet'ten Hilal Köylü'nün haberine göre Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun ortak grup kurma çağrısına mevcut durumda DEVA, Gelecek ve Demokrat Parti sıcak yaklaşıyor.

Buradaki sorun; partilerin hangi parti adı altında biraraya geleceği konusunda uzlaşmaya varamamış olması.

Seçim öncesinde de ortak parti çatısı altında birleşip, ittifak kuramayan bu partilerin şimdi de çatı parti konusunda anlaşmaya varmakta zorluk çektikleri belirtiliyor.

'Yeni parti kuralım'

Davutoğlu’nun yeni bir öneriyle partilere gitmek istediği de siyaset kulislerine yansıdı. Buna göre Meclis grubu için yeni bir çatı parti kurulması.

Bu önerinin formülü de basit: 4 partinin 38 milletvekili yeni kurulacak partiye geçecek. Mecliste ortak grup kurulacak. 4 ayrı parti; hem çatı partisi hem de kendi partileri için çalışacak.

İki parti itiraz etti

Davutoğlu’nun bu önerisine Saadet Partisi ile DEVA Partisi’nden “Hülle partiye hayır” yanıtları geliyor.

Her iki parti de, yeni bir parti kurmanın toplumda karşılığı olmayacağı gibi parti tabanlarını 'yaralayacağını' düşünüyor.

Saadet Partisi kurmayları “Bizim bir tabanımız var. Belli bir seçmenimiz var. Ne gerek var hülle partiye? Saadet Partisi çatısı altında birleşebiliriz” derken, DEVA Partisi kurmayları da benzer şekilde “Biz de hülle partiye karşıyız. Mevcut partilerimizin birisinin çatısında birleşebiliriz” görüşünü savunuyor.

Davutoğlu’nun, parti liderleriyle kuracağı temaslardan sonra 4 partinin mecliste ortak grup için nasıl bir yol izleyeceğinin daha da netleşmesi bekleniyor. (Kısa Dalga)