Mehmet Ceyhan: Vaka sayısı açıklananın en az 40 katı

Mehmet Ceyhan: Vaka sayısı açıklananın en az 40 katı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de de yeniden artmaya başlayan Covid vakalarını değerlendirdi Ceyhan, "Günlük vaka sayımız salgının başından beri en yüksek noktada. Vaka sayısı açıklananın en az 40 katı" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın haftalık Covid-19 verilerine göre, 4-13 Temmuz haftası 117 bin 95 kişi koronavirüse yakalandı. Geçen haftaya göre, vaka sayısı yaklaşık 60 bin arttı. Bir hafta içerisinde koronavirüs nedeniyle 31 kişi yaşamını yitirdi. İyileşenlerin sayısı ise 61 bin 47 olarak açıklandı.

Türk Tabipleri Birliği'nin aile hekimleriyle yaptığı ankete göreyse, Covid-19 vaka sayıları Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı sayılardan en az iki kat fazla. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise gerçek sayının 40 kat daha yüksek olduğunu söyledi.

Artan vaka sayıları hakkında Halk TV canlı yayınına bağlanan Ceyhan, "Biz maalesef 5 dalga yaşadık 5 dalgada da vakalar azalırken 'salgın bitti' diye sevinip bütün önlemleri kaldırdık. Sonunda bir sonraki dalgaya yakalandık. Şu anda da 6. dalgada vaka sayılarının arttığı dönemdeyiz" dedi.

'VAKA SAYISI AÇIKLANANIN EN AZ 40 KATI'

Türk Tabipleri Birliği'nin yaptığı çalışmanın eksik olduğunu belirten Ceyhan, "Tabipler Birliği'nin yaptığı çalışma eksik bir çalışma. Çünkü aile hekimlerine sormuşlar. Vaka sayısı iki katı falan değil, vaka sayısı en az 40 katı. Çünkü bizden daha düzgün ve çok daha fazla test yapan ülkeler bile yirmide birini bulabiliyoruz diyor. Aile hekimleri üzerinde yapılan çalışmada belirtisi az olduğu için test kriterlerine uymadığı için test yapılmayan hastalardan bahsetmiyor. Onlar bizim pozitif bulduğumuz bakanlığın sayı olarak eksik açıkladığı rakamlardan bahsediyor" diye konuştu.

'GÜNLÜK VAKA SAYIMIZ PANDEMİNİN BAŞINDAN BERİ EN YÜKSEK NOKTADA'

Günlük vaka sayımız salgının başından beri en yüksek noktada diyen Ceyhan, "Bütün o dalgaları düşünürseniz en yüksek dalgayı yaşıyoruz. Bu mutasyonların bitmesini beklememek lazım. Ancak virüsün bulaşmasına neden olacak mutasyonlar olmazsa bitebilir. Şu anda 100'e kadar virüs rapor edildi. Bunların 40 tanesi artık önemi kalmadı diye takipten çıkarıldı. Şu anda hala takip edilen ama halkın bilmediği potansiyel bir dalga oluşturma olasılığı olan yeni varyantlar var. Örneğin, BA.2.75 dediğimiz bir varyant bir kıpırdanmaya neden oluyor. Bu da yayılırsa 7. dalga olacak. Bazen sonbaharda artacak deniyor ama salgının zamanı olmaz" ifadelerini kullandı.

'GRİP ÇOK HAFİF BİR HASTALIK SANILIYOR'

'Koronavirüs gribe dönüştü' açıklamaları hakkında da yorum yapan Ceyhan, "Bunu söyleyenler maalesef gribi çok hafif bir hastalık sanıyor. Tarih boyunca insanları en çok ne öldürmüştür diye bakıldığında bunun tek cevabı griptir. Şu anda da grip ölüm riski taşıyan salgınlarda da yüzde 3'e yükselen ölüm oranları var. O yüzden umarım grip gibi olmaz" diye konuştu.