Mehmet Şimşek 'refah payı'nı kaldırıyor, emekli ve memur maaşlarında ne kadar kesinti olacak

Mehmet Şimşek 'refah payı'nı kaldırıyor, emekli ve memur maaşlarında ne kadar kesinti olacak
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir programda refah payı uygulamasının kalkacağını söyledi. Refah payı uygulamasının kalkmasıyla maaşlarda 2000 TL'ye kadar varan eksilmeler gözükebilir.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emekli ve memur maaşlarının yeni yılda nasıl olacağını açıkladı.

Şimşek'in TGRT Haber'den gazeteci Cem Küçük'e yaptığı yeni açıklamaya göre, 14 yıldır uygulanan politikanın son bulacağı, bu yıl itibarıyla hayata geçirecekleri yeni uygulamanın detayları ortaya çıktı.

Yapılacak sistem değişikliği, Ocak ayında maaşlara yansıtılacak zam oranından yaklaşık 2 bin lira kesintiye gidilmesine yol açmasına neden olacak.

2009 yılından itibaren maaşlara yansıtılan enflasyon farkının üzerine refah payı ekleme yoluna giden hükümet, son yıllarda yüksek enflasyonlar karşısında yüzde 10 seviyelerinde refah payı uygulaması ile memur ve emekli maaşlarını dengelemeye çalışıyordu.

Maaşta kesinti yapılacak

Bakan Mehmet Şimşek, başlatılan parasal sıkılaşma politikalarının bir ayağının da çalışan ücretlerinde düzenlemeye gitmek olduğunu savunurken, milyonlarca memur ve emeklinin maaşında yeni kesintiler ortaya çıkacak.

Daha önce verilecek enflasyon farkının ölçülen enflasyona göre değil, tahmin edilen enflasyona göre verilmesi gerektiğini savunan Şimşek, Küçük'e yaptığı açıklama ile bu yıl sonunda memur maaşlarına enflasyon farkı oranında zam yapılacağını belirtti.

2024 maaşlarına yansımayacak

Milyonlarca memur, TÜİK tarafından belirlenecek enflasyon oranında ücret artışı yaşayacak. Normal şartlarda eklenmesi beklenen yüzde 10'luk refah payı ise 2024 maaşlarına yansıtılmayacak. Bu değişiklik, halihazırda 22 bin 17 lira seviyelerinde olan en düşük memur maaşından, Ocak ayında yapılacak artışta yaklaşık 2 bin lira kesilmesi anlamına geliyor.

Seyyanen artış gündemde

Emekli maaşları için yapılacak uygulamada farklı değerlendirmeler hayata geçirilecek. Hükümet, an itibarıyla aldığı emekli aylığı belirli bir seviyenin üzerinde olan vatandaşlar için daha sınırlı bir artış yapmaya hazırlanırken, en düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 lira ve yakınında emekli aylığı alan vatandaşlar içinse seyyanen bir zam yapılacak.

Mart ayında yapılan 2 bin liralık artışla 7 bin 500 liraya yükseltilen en düşük emekli aylığına Temmuz ayında hiçbir güncelleme gelmezken, rekor enflasyon karşısında emekli maaşı ile geçinmenin imkansız hale gelmesi taban aylık uygulamasında bir artışa neden olabilir. (Kısa Dalga)