Melih Gökçek’in 4 yıl sonra geri verdiği cipinin "zırh maliyeti" 69 bin Euro'ymuş

Melih Gökçek’in 4 yıl sonra geri verdiği cipinin "zırh maliyeti" 69 bin Euro'ymuş

Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yıllar sonra belediyeye iade ettiği cipin zırhı için belediye iştiraki olan BELKA’nın kasasından 2014 yılında 69 bin Euro ödendiği belirtildi.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, Mansur Yavaş'ın ısrarlı çağrıları sonrası iade ettiği zırhlı cip belediyeye yüz binlerce liraya mal olmuş. T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre cipin zırhı için belediye iştiraki olan BELKA’nın kasasından 2014 yılında KDV dahil 69 bin Euro ödendi. Büyükşehir Belediyesi, kaçakçılık yaptığı tespit edilen bir firmadan satın alındığı için altı ay boyunca kullanılamayan ciple ilgili aralarında Hüseyin Gülerce’nin kardeşi İbrahim Gülerce ile Adil Öksüz’ün akrabası olduğu iddia edilen Ömer Öksüz’ün de bulunduğu BELKA şirketinin eski yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Habere göre ciple ilgili süreç şöyle gelişti; BELKA, 20 Kasım 2013 tarihinde 4 adet Land Cruiser marka cipin tedariki için satın alma kararı verdi. 453 bin TL’ye satın alınan araçlardan üçü o dönem sosyeteye kaçak lüks araç satmak suçlamasıyla soruşturma geçiren bir şirketten satın alındı. Soruşturma nedeniyle bu şirketten satın alınan araç altı ay boyunca trafiğe çıkartılamadı ve garajda bekletilmek zorunda kaldı.

 10 Aralık 2013 tarihinde alınan bir başka kararla aracın yüksek güvenlikli hale getirilmesi için balistik zırhlama işlemi yaptırılmasına karar verildi. Balistik zırhlama işinin 59 bin Euro karşılığında Oset Balistik Savunma şirketine verilmesini kararlaştırdı. Üç kişi 9 Ocak-15 Ocak 2014 tarihleri arasında Dubai’de görevlendirildi. Üç kişinin uçak biletleri ile konaklama hizmetleri karışlanırken, 30 bin TL seyahat avansı da verildi.aç teslim alındıktan yalnızca 20 gün sonra 26 Şubat 2014 tarihinde seyir halindeyken motoru kilitlendi. Servis, aracın zırhlanmış olması sebebiyle garanti kapsamından çıktığını savundu ve araç maliyetinin yaklaşık dörtte biri fiyatına 127 bin TL’ye tamir ettirildi.

HABERİN TAMAMI