Mersin'de iş cinayeti: Toprak altında kalan iki işçi öldü

Mersin'de iş cinayeti: Toprak altında kalan iki işçi öldü
Mersin’de su kuyusu kazısında yaşanan göçükte toprak altında kalan iki işçi hayatını kaybetti.

Mersin'in Mut ilçesine bağlı Özlü Mahallesi, Akçaalan mevkisindeki Derepazarı Yaylasında dün öğle saatlerinde Ahmet Uçar ve Yakup Şahin’in su kuyusu kazdığı sırada göçük meydana geldi.

Soruşturma başlatıldı

İşçiler toprak altında kalırken, çevredekiler yardıma koştu, durum 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirildi. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerince yapılan çalışma sonucunda iki işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Ahmet Uçar ve Yakup Şahin’in cesedi, olay yerindeki incelemenin ardından otopsi işlemleri için morga kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İSİG: Adeta bir iş cinayetleri rejiminde yaşıyoruz

İSİG Meclisi'nin ağustos ayı raporunda, işçi sağlığı ve iş güvenliği sorununun derinleştiği vurgulanmıştı. Ağustos ayında en az 201 işçinin iş cinayetinde öldüğü belirtilen raporda şu tespitler yer almıştı:

“Geçinmek için her evde çalışan ücretli sayısı artıyor. Erkek ve kadının yanında çocukların çalışmaya başlamasıyla, aile dayanışmalarıyla (aynı evde, semtte oturma, köyle ilişkiler), yan gelirlerle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Tüm toplum işçileşiyor ve yeniden işçileşiyor! Bu noktada mücadele alanımız olan işçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG/emeğin korunması) sorunları giderek artıyor. İş cinayetleri, yaralanmalar, sakat kalmalar, meslek hastalıkları, çocuk-kadın-yaşlı-göçmen emeğinin kuralsız sömürüsü derinleşiyor. Adeta bir iş cinayetleri rejiminde yaşıyoruz." (Kısa Dalga)