Metin Cihan hakkında 'titreşimli yüzük' davasında yakalama kararı çıkarıldı

Metin Cihan hakkında 'titreşimli yüzük' davasında yakalama kararı çıkarıldı

Berat Albayrak’ın şikayetiyle Metin Cihan’a açılan ‘titreşimli yüzük davası’nda, yakalama kararı çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı eski bakan Berat Albayrak’ın şikayetiyle ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçlamasıyla açılan davada Metin Cihan hakkında yakalam kararı çıkarıldı.

Albayrak’ın enerji ve tabii kaynaklar bakanı olduğu dönemde kişisel e-posta kutusu hacker grubu Redhack tarafından ele geçirilmişti.

Mail kutusunda yer alan pek çok konuşma ve belge ortalığa saçılmasının ardından gazeteci Metin Cihan da Albayrak’ın seks oyuncağı alışverişi iddiası üzerine Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

Berat Albayrak’ın posta kutusu 2016’ta Wikileaks’te yayınlandığı zaman buralar çalkalanıyordu. Neyle? İçerikteki torpil, rüşvet, yolsuzluk falanla değil, titreşimli yüzük alışverişiyle. Biz de az geri zekalı değilmişiz.

Diken'den Canan Coşkun'un aktarımına göre, Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Cihan’ın avukatı Özgür Urfa ve Albayrak’ın avukatı katıldı.

Davaya katılma talebinde bulunan Albayrak’ın avukatı Cihan’ın cezalandırılmasını istedi.

Cihan’ın avukatı Urfa da müvekkilinin hakkında herhangi bir soruşturma açılmadan yurtdışına çıktığını ve suçlama konusu paylaşımda suç unsuru olmadığını söyledi ve müvekkilinin beraatini talep etti.

Duruşma savcısı da Cihan’ın savunmasının alınması için beklenmesini talep etti. Mahkeme, Cihan hakkında yakalama kararı çıkarttı ve bir sonraki duruşmanın 18 Ekim saat 09:45’te görülmesine karar verdi.

'TİTREŞİMLİ YÜZÜĞÜN DUYULMASINI İSTEMİYORMUŞ'

Metin Cihan ise bugün Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin (MLSA) paylaşımını alıntılayarak şunları kaydetti:

Yolsuzluklarını kendi emaillerinden bulup paylaştım. “bunca yolsuzluk varken titreşimli yüzük siparişini konuştuğumuz için geri zekalıyız” gibi bir twit attım. ondan yargılanıyorum. anladığım kadarıyla yanılmışım. yolsuzlukların değil, titreşimli yüzüğün duyulmasını istemiyormuş."