Metin Uca’nın ölümüne şah damarı tıkanıklığı mı neden oldu? Şah damarı tıkanıklığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Metin Uca’nın ölümüne şah damarı tıkanıklığı mı neden oldu? Şah damarı tıkanıklığı nedir? Belirtileri nelerdir?
Kocaeli'nde geçirdiği trafik kazasında yaralanan Metin Uca'nın vefatını menajeri Kübra Kalem Baykara, sosyal medya hesabından duyurdu. Rahatsızlanıp kaza geçirdikten sonra boyun şah damarlarının tıkalı olduğu ortaya çıkan ve yoğun bakımda tedavisi devam eden Uca entübe edilmişti.

Sunucu, oyuncu ve yazar Metin Uca hayatını kaybetti. Uca geçirdiği kaza sonrası taburcu edilecekken boyun şah damarlarının tıkalı olduğu ortaya çıkmış ve entübe edilmişti. Uca'nın cenazesi ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi.

Uca'nın entübe edilmesine neden olan şah damarı tıkanıklığı nedir?

Tıp literatüründe karotis arter hastalığı olarak bilinen şah damarı tıkanıklığı, genellikle plak denilen yağlı maddelerin ve kolesterol artıklarının damar duvarında birikmesinden kaynaklanır. Şah damarı tıkanıklığı, inme (felç) riskinde artış gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Şah damarı tıkanıklığı neden olur?

Kalbi kanlandıran koroner arterlerde olduğu gibi şah damarlarının iç kısmında da ateroskleroz denilen damar sertliği durumu görülebilir. Sağlıklı bir atardamarın duvarı, esnek ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Yüksek kolesterol düzeyleri, obezite, sigara kullanımı, hipertansiyon, gibi bazı olumsuz faktörlerinin etkisiyle şah damarı duvarında yağlı maddeler, kolesterol atıkları, kireç kalıntıları gibi zararlı maddeler birikmeye başlar.

Bu maddelerin birikmesi sonucunda, damarın duvarında aterosklerotik plak denilen kalın bir kireç tabakası meydana gelir. Bu durum şah damarında esneklik kaybı, darlık ya da tıkanıklıkla sonuçlar. Darlık nedeniyle beyne giden kan akımında azalma meydana gelir.

Kan akımı kritik düzeyin altına inerse beynin oksijenlenmesi ve beslenmesi etkilenir. Şah damarlarda meydana gelen darlık zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmezse tam bir tıkanıklığa sebep olarak kalıcı inmeye ve beyin hasarına yol açabilir. Şah damarı darlığı, inme riskinde önemli oranda artışa neden olur.

Belirtileri neler?

Şah damarındaki darlık belirli bir seviyeye gelmeden önce hastalarda herhangi bir belirti vermez. Darlık kritik seviyeye geldiğinde ise aterosklerotik plak bölgesinde oluşan pıhtılara bağlı olarak inme ve bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Bu belirtilerin kısa sürede ortadan kalkması ile karakterize bu duruma geçici iskemik atak adı verilir. Halk arasında da bu durum geçici felç olarak değerlendirilir. Sadece birkaç dakika veya saat sürer ve sonra kaybolur.

Şah damarı tıkanıklığını oluşturan faktörler

Karotid arter hastalığı için risk faktörleri, ateroskleroz oluşumunu artıran etkenlerle benzerdir. Bu faktörlerden en önemlileri;

İleri yaş
Sigara kullanımı
Hipertansiyon
Kan lipit ve kolesterol düzeylerinde yükseklik
Şeker hastalığı
Aşırı kilolu olmak
Sedanter yaşam tarzı
Ailede ateroskleroz, koroner arter hastalığı (Kısa Dalga)