MİT TIR'ları davası: Savcı Erdem Gül hakkında hapis cezası istedi

MİT TIR'ları davası: Savcı Erdem Gül hakkında hapis cezası istedi
MİT TIR'ları davasında mütalaasını açıklayan savcı, "basın özgürlüğünün devlet sırlarının açıklanmasının önlenmesi amacıyla sınırlanabileceğini" belirterek, Erdem Gül'ün 3 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Adalar Belediye Başkanı ve eski Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki Yargıtay'da bozulan MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin yeniden görülen davada, savcı mütalaasını açıkladı.

Adana ve Hatay'da, Ocak 2014'te durdurulan MİT TIR'larına ait görüntülerin yayınlanmasına ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan yargılamada 15 Mayıs 2019 tarihinde CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında "Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan ceza verilmesine yer olmadığına hükmedilmişti.

Erdem Gül hakkında ise "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan zaman aşımı nedeniyle davanın düşürülmesine karar verilmişti.

Yargıtay'ın bu kararı bozmasının ardından yeniden başlayan yargılama bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etti.

ANKA'nın haberine göre, duruşmaya, tutuksuz yargılanan Erdem Gül ve avukatları katıldı. Duruşmayı, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve sinema yapımcısı, hak savunucusu Baran Seyyan ile Adalar Belediyesi Meclisi üyeleri izledi.

Mütalaa açıklandı

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, "FETÖ'nün yöneticilerin Emre Uslu'nun talimatıyla 1 Ocak 2014 tarihinde Hatay Kırıkhan'da ve 19 Ocak 2014'te Adana Ceyhan'da MİT sorumluluğunda olan TIR'ların silah kullanmak suretiyle ve MİT mensuplarına darp ve şiddet uygulanarak durdurulduğu, TIR'daki malzemelerin devletin iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken nitelikte olduğu halde aranmak istendiğini" belirtti.

"Devlet sırrı ifşa edildi"

Mütalaada, durdurulan TIR'lardaki malzemelerin kamera kaydı ve fotoğraf çekiminin "örgüt mensuplarınca yapıldığı", alınan yayın yasaklarına karşın "ulusal güvenlik ve devlet sırrı" kapsamında kalan görüntülerin yayınlanarak ifşa edildiği kaydedildi.

"Basın özgürlüğü sınırlanabilir"

Basın özgürlüğünün "milli güvenlik, kamu düzeni, toprak bütünlüğünün korunması, devlet sırlarının açıklanmasının önlenmesi" amacıyla sınırlanabileceğini savunan savcı, Erdem Gül tarafından yayınlanan haberin gazetecilik faaliyeti ve basın hürriyeti kapsamında bulunmadığını ileri sürdü.

3 yıl 4 aya kadar hapis talebi

Mütalaada, Erdem Gül'ün, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından devlet sırrı niteliğindeki bilgileri FETÖ/ PDY örgütünün nihai amaç ve stratejisi doğrultusunda hiçbir kamu yararı bulunmadığı halde yayınlayarak" "Terör örgütünün hiyerarşisine dahil olmaksızın terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçunu işlediği iddiasıyla 1 yıl 8 aydan 3 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mütalaaya karşı savunma için süre isteyen Gül ve avukatlarına süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Erdem Gül: Gazetecilik suç değildir

Erdem Gül, duruşma çıkışında basın mensuplarının soruları üzerine "Bir tek kelime söyleyeceğim gazetecilik suç değildir" dedi.

Davanın geçmişi

Adana ve Hatay'da, Ocak 2014'te durdurulan MİT TIR'larına ait görüntülerin yayınlanmasına ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılamada 15 Mayıs 2019 tarihinde CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında "Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan ceza verilmesine yer olmadığına hükmedilmişti. Erdem Gül hakkında ise "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan zaman aşımı nedeniyle davanın düşürülmesine karar verilmişti.

Bu karar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesince (BAM) onanmıştı. Ancak onama kararına İstanbul BAM Cumhuriyet savcısı ve Berberoğlu'nun avukatının itiraz etmesi üzerine dosya bu kez Yargıtay'a gönderilmişti.

Dosyayı inceleyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Berberoğlu ve Gül hakkında yerel mahkemenin kararının bozulmasına karar vermişti. Bozma kararında milletvekili dokunulmazlığını kaybeden Enis Berberoğlu'nun yeniden seçildiği ve halen İstanbul Milletvekili olarak görev yaptığı, yeniden dokunulmazlık kazandığı belirtilmişti. Berberoğlu hakkında Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince "durma kararı" verilmesi gerektiği kaydedildi.

Erdem Gül yönünden ise "Örgüte yardım" ya da "Örgüt adına suç işleme" suçundan da cezalandırılması gerekip gerekmediği tartışılmadan delillerin takdirinde yanılgıya düşülerek eylemin sadece "Soruşturmanın gizliliği ihlal" suçunu oluşturduğu ve Basın Kanunu'nun 26/1 maddesinde öngörülen 4 aylık süreden sonra davanın açıldığı ve düşme kararı verildiği ifade edilmişti.

Yargıtay'ın bozması sonrasında Enis Berberoğlu ve Erdem Gül, 13 Eylül 2023'de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme, CHP'li Enis Berberoğlu hakkında milletvekili seçilmesi gerekçesiyle yasama dokunulmazlığı kaldırılıncaya kadar yargılamanın durmasına, Erdem Gül hakkındaki dosyanın ise ayrılmasına karar vermişti. (Kısa Dalga)

Gündem