Naci Görür'den, Gemlik uyarısı: 7 büyüklüğünde depreme dayanamaz

Naci Görür'den, Gemlik uyarısı: 7 büyüklüğünde depreme dayanamaz
Prof. Dr. Naci Görür, geçen günlerde Bursa'da meydana gelen 4,1'lik depreme ilişkin Gemlik Fayı'na dikkat çekerek, “Gemlik kesinlikle 7 ve üstü bir depreme dayanamaz. Hem fayın üzerinde hem de kötü bir zemin üzerinde” dedi.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, dün 23 Şubat’ta Bursa'nın Gemlik ilçesinde gerçekleşen depreme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bölgenin 7 üstü depremlere dayanamayacağını vurgulayan Naci Görür, X hesabından şu mesajı paylaştı:

“Arkadaşlar Gemlik hakkında sürekli görüş almak istiyorlar. Gemliğin konumu iyi değil. Gemlik Fayı üzerinde. Bu fay İznik ve Geyve Fayının devamı. Kuzey Anadolu Fayının Güney Kolunu oluşturuyor. Yapılan bazı çalışmalara göre 1999 depremlerinden sonra güney kolun enerjisi belirli bir miktar boşaltıldı. Ama buna rağmen Gemlik kesinlikle 7 ve üstü bir depreme dayanamaz. Hem fayın üzerinde hem de kötü bir zemin üzerinde. Gemlik’te yeni imar ve iskan verilmemeli ve yapılar çevresindeki yüksek alanlara kaydırılarak özel inşaat ve mimari tekniklerle yapılmalıdır.”

AFAD, bugün Çanakkale'nin Biga ilçesinde 4,6 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Görür, Gemlik fayı hakkındaki açıklamasını bu depremden yaklaşık 20 dakika önce yaptı. (Kısa Dalga)

Gündem