NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Yakında Türkiye'yi ziyaret etmeyi planlıyorum

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Yakında Türkiye'yi ziyaret etmeyi planlıyorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye'ye yakında bir ziyaret planladığını kaydetti.

NATO’nun temmuz ayında Vilnius'taki zirvesi öncesi Norveç’in başkenti Oslo’da gerçekleştirilen Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantının odak noktasının Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği olduğunu ve NATO’nun Ukrayna’ya benzeri görülmemiş bir yardım sağladığını belirten Stoltenberg, “Ukrayna kuvvetlerinin işgal altındaki topraklarını özgürleştirmek için ihtiyaç duydukları kapasiteye sahip olduklarından eminim ama NATO olarak daha fazlasını yapmalıyız” dedi.

Stoltenberg, güçlü finansman ile destek paketi üzerinde çalıştıklarını vurgulayarak, “Bu Ukrayna’nın uzun vadede caydırıcılığını ve savunmasını sağlayacak. Güvenlik ve savunma alanlarının yeniden inşasına yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

'Bu hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştum'

İsveç’in NATO üyeliğinin de bir an önce tamamlanması için çalıştığını dile getiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştum ve yakında Türkiye’ye ziyaret etmeyi planlıyorum. İsveç’te terörle mücadele yasasının bugün yürürlüğe girmesini de memnuniyetle karşılıyorum. Bu İsveç’in geçen yıl Madrid’de imzaladığı Üçlü Mutabakat Zaptı kapsamında yapmayı taahhüt ettiklerini yerine getirdiğini gösteriyor. İsveç’in NATO’ya hızlı bir şekilde katılması ittifak güvenliğine de katkıda bulunacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

'Ankara’yla yakın ve sürekli bir iletişim içindeydim'

Toplantı sonrası basın mensuplarına konuşan Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı ve belki de Finlandiya Başbakanı ile birlikte oraya geleceğinizi ve gitmeye çalışacağınızı biliyor mu?" sorusu üzerine, “Kendisiyle 2 gün önce konuştum bu nedenle de personelimiz ayrıntıları araştırıyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile anlaştığımız konulardan biri de benim Ankara’ya tekrar gitmem gerektiğiydi. Türkiye’ye en son sonbaharda gitmiştim ve orada geçirdiğim zamanda farklı telefon görüşmeleri ve toplantılar yapmak ilerleme kaydetmemizi sağladı. Haziran ayında aldığımız Finlandiya ve İsveç’i davet etme kararı hem bizim için hem Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük bir karardı. O zamandan bu yana Ankara’yla yakın ve sürekli bir iletişim içindeydim. Devamlı bir işleyişe sahibiz ve ileriye dönük olarak Finlandiya’nın üyeliğinin onaylanmasını sağlamak için anlaştık. Türkiye bir seçim dönemi vardı bu nedenle temaslar yoğun değildi fakat seçimin bitmesiyle diyalogların ve süreci tekrar başlatmanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.